Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021. To już w ten weekend

Autor: oprac. LJ • Źródło: Sejm26 października 2021 05:30

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021 roku przypada w ten weekend - z 30 na 31 października. Zegarki przestawimy o 2 w nocy. Będziemy spać o godzinę dłużej.

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021. To już w ten weekend
Czy będzie zmiana czasu z letniego na zimowy? Fot. ShutterStock
 • Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w ostatnią niedzielę października, a więc w nocy z 30 na 31 października
 • Wtedy jest też konieczność zmiany czasu i przestawienia wskazówek zegara o godzinę do tyłu
 • Posłowie chcą zaprzestania zmiany czasu - złożyli w Sejmie projekt ustawy o czasie urzędowym na obszarze RP

Czy będzie zmiana czasu na zimowy w 2021 roku?

Grupa posłów Koalicji Polskiej: PSL, UED, Konserwatyści, złożyła w Sejmie poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Dotyczy on uznania czasu letniego środkowoeuropejskiego za czas urzędowy na obszarze Rzeczypospolitej i zaniechania kolejnych zmian czasu. Zgodnie z projektem zmiana weszłaby w życie po upływie 7 dni od ogłoszenia.

Posłowie liczyli, że projekt trafi pod obrady Sejmu na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczęło się 29 września. Tymczasem tego dnia projekt został skierowany o uzupełnienie uzasadnienia.

Zmiana czasu z letniego na zimowy ma nastąpić w ostatnią niedzielę października, a więc 30 października, zaś z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca (w nocy z soboty na niedzielę).

Wtedy jest też konieczność przestawienia wskazówek zegara: w
marcu o godzinę do przodu, natomiast w październiku o godzinę do tyłu.

I tak w 2021 roku zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w ten weekend - z 30 na 31 października. Zegarki przestawimy o 2 w nocy.

Zmiana czasu. Skąd pomysł?

W ujęciu historycznym pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Podczas pierwszej wojny światowej - 30 kwietnia 1916 przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, 1 października natomiast o godzinę do tyłu.

Powyższą metodę wprowadzono także w Anglii. Ówczesne uwarunkowania techniczne i cywilizacyjne w pełni uzasadniały zmianę czasu. Głównym powodem wprowadzenia zmiany było obciążenie produkcją zbrojeniową w czasie I Wojny Światowej, a zmiana czasu stanowiła możliwość zaoszczędzenia energii elektrycznej.

Zmiana czasu to anachronizm

Dwukrotna zmiana czasu w każdym roku nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego. Utrzymanie zmiany czasu stanowi anachronizm i przyczynia się do wielu negatywnych skutków o charakterze zdrowotnym i gospodarczym.

Prowadzi ona do rozregulowania zegara biologicznego, którego rytm stanowi fundamentalne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka i wpływa niekorzystnie na samopoczucie, objawiając się m.in. w kłopotami ze snem czy problemami z koncentracją. Naukowcy uważają, że manipulowanie czasem powoduje silny „szok czasowy”, działający bardzo niekorzystnie na zdrowie psychiczne i fizyczne ludzi oraz jest przyczyną wielu chorób.

Zmiana czasu i jej wpływ na zdrowie

Zgodnie z raportem pt. „Zła Zmiana” po zmianie czasu występuje:

 • większe ryzyko zawałów serca
 • wzrost liczby wypadków drogowych
 • występowanie zaburzeń snu,
 • zaburzenia samopoczucia i nastroju.

Zmiana czasu od dawna nie przynosi korzystnego efektu w postaci oszczędzania energii elektrycznej. Oszczędności nie występują ze względu na zwiększenie zużycia energii elektrycznej po zmroku z powodu krótszego światła dziennego. Zmiana czasu powoduje utrudnienia w działalności przedsiębiorstw, szczególnie sektora transportowego i bankowego.

Pociągi i samoloty są zmuszone dostosować się do przesunięcia czasu, co niekiedy oznacza godzinny postój, lub specjalną zmianę rozkładu. Banki ogłaszają przerwy techniczne w celu wprowadzenia zmiany czasu, podczas których usługi bankowości elektronicznej są niedostępne. Konieczne jest również przestawianie zegarków, harmonogramów pracy w przedsiębiorstwach czy indywidualnych zajęć.

Dlaczego wybrano czas letni?

Ustanowienie czasu urzędowego na środkowoeuropejski letni będzie korzystne, ponieważ pomiędzy marcem a październikiem zmiana nie byłaby odczuwalna, a czas w większości państw UE pozostałby identyczny z wyjątkiem Irlandii i Portugalii. Natomiast pomiędzy październikiem a marcem słońce wschodziłoby o godzinę później i dzienne światło byłoby dostępne o godzinę dłużej popołudniu przez co mogłoby być lepiej wykorzystane niż w  godzinach porannych, kiedy większość Polaków uczy się lub pracuje.

Jak podkreślają autorzy projektu, na uwagę zasługują wyniki sondażu z których wynika, że blisko trzy czwarte respondentów (74 proc.) uważa, że należy skończyć ze zmianą czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Przeciwnego zdania jest jedynie 13 procent.

Na poziomie UE prace dot. zmiany czasu zostały wstrzymane

Parlament Europejski odpowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków dwa razy w roku. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, iż ostatnia zmiana czasu w UE miałaby mieć miejsce w 2021 roku.

Jednak likwidacja zmiany czasu zapowiadana w Unii Europejskiej została zatrzymana.

Zmiana czasu na zimowy może mieć duży wpływ na zdrowie 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze