Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021. To już w ten weekend
Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021 roku przypada w ten weekend - z 30 na 31 października. Zegarki przestawimy o 2 w nocy. Będziemy spać o godzinę dłużej.

- Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w ostatnią niedzielę października, a więc w nocy z 30 na 31 października
- Wtedy jest też konieczność zmiany czasu i przestawienia wskazówek zegara o godzinę do tyłu
- Posłowie chcą zaprzestania zmiany czasu - złożyli w Sejmie projekt ustawy o czasie urzędowym na obszarze RP
Czy będzie zmiana czasu na zimowy w 2021 roku?
Grupa posłów Koalicji Polskiej: PSL, UED, Konserwatyści, złożyła w Sejmie poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Dotyczy on uznania czasu letniego środkowoeuropejskiego za czas urzędowy na obszarze Rzeczypospolitej i zaniechania kolejnych zmian czasu. Zgodnie z projektem zmiana weszłaby w życie po upływie 7 dni od ogłoszenia.
Posłowie liczyli, że projekt trafi pod obrady Sejmu na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczęło się 29 września. Tymczasem tego dnia projekt został skierowany o uzupełnienie uzasadnienia.
Zmiana czasu z letniego na zimowy ma nastąpić w ostatnią niedzielę października, a więc 30 października, zaś z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca (w nocy z soboty na niedzielę).
Wtedy jest też konieczność przestawienia wskazówek zegara: w
marcu o godzinę do przodu, natomiast w październiku o godzinę do tyłu.
I tak w 2021 roku zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w ten weekend - z 30 na 31 października. Zegarki przestawimy o 2 w nocy.
Zmiana czasu. Skąd pomysł?
W ujęciu historycznym pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Podczas pierwszej wojny światowej - 30 kwietnia 1916 przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, 1 października natomiast o godzinę do tyłu.
Powyższą metodę wprowadzono także w Anglii. Ówczesne uwarunkowania techniczne i cywilizacyjne w pełni uzasadniały zmianę czasu. Głównym powodem wprowadzenia zmiany było obciążenie produkcją zbrojeniową w czasie I Wojny Światowej, a zmiana czasu stanowiła możliwość zaoszczędzenia energii elektrycznej.
Zmiana czasu to anachronizm
Dwukrotna zmiana czasu w każdym roku nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego. Utrzymanie zmiany czasu stanowi anachronizm i przyczynia się do wielu negatywnych skutków o charakterze zdrowotnym i gospodarczym.
Prowadzi ona do rozregulowania zegara biologicznego, którego rytm stanowi fundamentalne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka i wpływa niekorzystnie na samopoczucie, objawiając się m.in. w kłopotami ze snem czy problemami z koncentracją. Naukowcy uważają, że manipulowanie czasem powoduje silny „szok czasowy”, działający bardzo niekorzystnie na zdrowie psychiczne i fizyczne ludzi oraz jest przyczyną wielu chorób.
Zmiana czasu i jej wpływ na zdrowie
Zgodnie z raportem pt. „Zła Zmiana” po zmianie czasu występuje:
- większe ryzyko zawałów serca
- wzrost liczby wypadków drogowych
- występowanie zaburzeń snu,
- zaburzenia samopoczucia i nastroju.
Zmiana czasu od dawna nie przynosi korzystnego efektu w postaci oszczędzania energii elektrycznej. Oszczędności nie występują ze względu na zwiększenie zużycia energii elektrycznej po zmroku z powodu krótszego światła dziennego. Zmiana czasu powoduje utrudnienia w działalności przedsiębiorstw, szczególnie sektora transportowego i bankowego.
Pociągi i samoloty są zmuszone dostosować się do przesunięcia czasu, co niekiedy oznacza godzinny postój, lub specjalną zmianę rozkładu. Banki ogłaszają przerwy techniczne w celu wprowadzenia zmiany czasu, podczas których usługi bankowości elektronicznej są niedostępne. Konieczne jest również przestawianie zegarków, harmonogramów pracy w przedsiębiorstwach czy indywidualnych zajęć.
Dlaczego wybrano czas letni?
Ustanowienie czasu urzędowego na środkowoeuropejski letni będzie korzystne, ponieważ pomiędzy marcem a październikiem zmiana nie byłaby odczuwalna, a czas w większości państw UE pozostałby identyczny z wyjątkiem Irlandii i Portugalii. Natomiast pomiędzy październikiem a marcem słońce wschodziłoby o godzinę później i dzienne światło byłoby dostępne o godzinę dłużej popołudniu przez co mogłoby być lepiej wykorzystane niż w godzinach porannych, kiedy większość Polaków uczy się lub pracuje.
Jak podkreślają autorzy projektu, na uwagę zasługują wyniki sondażu z których wynika, że blisko trzy czwarte respondentów (74 proc.) uważa, że należy skończyć ze zmianą czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Przeciwnego zdania jest jedynie 13 procent.
Na poziomie UE prace dot. zmiany czasu zostały wstrzymane
Parlament Europejski odpowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków dwa razy w roku. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, iż ostatnia zmiana czasu w UE miałaby mieć miejsce w 2021 roku.
Jednak likwidacja zmiany czasu zapowiadana w Unii Europejskiej została zatrzymana.
Zmiana czasu na zimowy może mieć duży wpływ na zdrowie
ZOBACZ KOMENTARZE (4)