Zmarła Alicja Tysiąc. Podano przyczynę zgonu

Autor: oprac. LJ • Źródło: Polsat News16 grudnia 2021 12:47

W jednym z warszawskich szpitali zmarła Alicja Tysiąc. Miała 50 lat. Wiadomość o jej śmierci przekazała telewizji Polsat News posłanka Lewicy, Katarzyna Kotula.

Zmarła Alicja Tysiąc. Miała 50 lat. Walczyła o prawa kobiet do legalnej aborcji (fot. ShutterStock)
  • Zmarła Alicja Tysiąc, która stała się ikoną walki polskich kobiet o prawo do legalnej aborcji. Miała 50 lat
  • Znalazła się w warszawskim szpitalu z powodu zakażenia COVID-19

Alicja Tysiąc od kilku dni przebywała w jednym z warszawskich szpitali, walcząc z COVID-19 - poinformowała stacja. 

"Ciąża może stanowić zagrożenie dla życia kobiety"

Alicja Tysiąc urodziła się z poważnym schorzeniem wzroku. Zdiagnozowano u niej zwyrodnienie plamki żółtej, odklejającą się siatkówkę, astygmatyzm, a także zaawansowany stopień krótkowzroczności. Już w dzieciństwie musiała nosić szkła korekcyjne o mocy minus 13 dioptrii.

Po dwóch ciążach wada wzroku Alicji Tysiąc pogłębiła się. Wraz z mężem podjęli też decyzję o nieposiadaniu większej liczby dzieci. Jednak w 2000 roku zaszła w ciążę. Wiedząc, że podczas porodu może dojść do pełnej utraty wzroku, poprosiła trzech okulistów o konsultację. Wszyscy lekarze, z którym się konsultowała przyznali, że z powodu odklejającej się siatkówki zarówno ciąża jak i poród spowodują poważne zagrożenia dla jej zdolności widzenia.

Nikt jednak nie wydał rekomendacji do przeprowadzenia aborcji. Zrobiła to dopiero internistka, która zwróciła uwagę na fakt, że ciąża może stanowić zagrożenie dla życia kobiety. Zachodziło bowiem ryzyko pęknięcia macicy poprzez wcześniej wykonane dwa cesarskie cięcia.

Sprawą zajął się Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu

Decyzję internistki zakwestionował ordynator warszawskiej Kliniki Ginekologii i Położnictwa, który wydał opinię, że wszelkie schorzenia, na które cierpiała Alicja Tysiąc, nie stanowią przeciwwskazania do porodu.

Po porodzie, który miał miejsce w styczniu 2001 roku, wzrok Alicji Tysiąc uległ pogorszeniu. Kobieta wniosła sprawę do sądu. Sprawy były umarzane. W 2003 r. Alicja Tysiąc zwróciła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, wnosząc skargę przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. W 2007 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska musi zapłacić jej 2 tys. euro zadośćuczynienia oraz 14 tys. euro zwrotu za pokrycie kosztów procesowych.

Stała się ikoną walki na rzecz polskich kobiet, pozbawionych prawa do legalnej aborcji.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum