Zielona Góra: szpital uniwersytecki ma się zająć chorymi na COVID-19, ale jest pewien problem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2020 13:50

Wojewoda chce z najlepszego szpitala w Lubuskiem zrobić zakaźny szpital polowy. Tymczasem taka lecznica powinna być w oddzielnym budynku - alarmuje jeden z lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Fot. Shutterstock

Prowizoryczny oddział zakaźny powstanie w skrzydłach: chirurgii i urologii dziecięcej oraz urologii dla dorosłych (dorośli pacjenci zostaną przeniesieni do chirurgii ogólnej). Dzieci wymagające interwencji chirurgów będą leczone na oddziale pediatrii. Decyzja wywołała sprzeciw lekarzy.

Cytowani przez Gazetę Wyborczą twierdzą, że leczą najcięższe przypadki z całego województwa, często spoza kraju, dlatego wprowadzenie zakażonych do budynku szpitala to zbyt duże ryzyko. "Może oznaczać, że wkrótce zostanie zakażony także nasz oddział, zwłaszcza że planowany oddział zakaźny dla dzieci nie spełnia wytycznych sanepidu" - czytamy.

Ponoć w kolejce do zabiegów czeka kilkudziesięciu pacjentów, m.in. z przewlekłymi chorobami nerek, wadami wrodzonymi. Gazeta Wyborcza przypomina, że zielonogórski szpital jako jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie usuwa kamienie endoskopowo, bez konieczności rozcinania brzucha, a chirurgia noworodka ma III, najwyższy stopień referencyjności.

Lekarze twierdzą, że w przypadku takich placówek wojewoda nigdy nie powinien wyznaczać ich jako miejsca do leczenia dzieci chorych na COVID-19, zwłaszcza, że te z reguły przechodzą zakażenie koronawirusem łagodnie.

Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody lubuskiego twierdzi, że urząd nie wydawał żadnych nakazów szpitalowi. Przyznaje, że gdyby szpital nie zgodził się, wojewoda wskazałby inne miejsce. Ze stanowiskiem nie zgadza się szpital. Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze już w lutym prosił wojewodę, by wyznaczył miejsce, w którym będą leczone zakażone koronawirusem dzieci.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum