Zgierz: starosta planuje sprzedaż domów pomocy, wojewoda mówi nie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2013 19:01

Starostwo powiatowe w Zgierzu planuje sprzedaż czterech domów pomocy społecznej prowadzone przez organizacje pozarządowe. Po skardze pracowników i mieszkańców tych placówek wojewoda łódzka uznała, że byłoby to niezgodne z prawem.

Zgierz: starosta planuje sprzedaż domów pomocy, wojewoda mówi nie

Pomysł sprzedaży zaakceptowali radni, zapadły stosowne uchwały. Przetarg ma się rozpocząć we wrześniu. Biegli wycenili nieruchomości w sumie na ponad 12 mln zł. Miałaby być w nich prowadzona dotychczasowa działalność - informuje Gazeta Wyborcza.

Jednak wiadomość o sprzedaży przeraziła podopiecznych DPS. W placówkach w Zgierzu, Ozorkowie, Rąbieniu i Głownie mieszka ponad 300 osób starszych albo niepełnosprawnych umysłowo. Drugie tyle ma tam pracę.

- Nie mamy żadnych zastrzeżeń merytorycznych do organizacji, które prowadzą placówki. Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni, ale stan techniczny budynków budzi nasze obawy. Niestety, nie stać nas na wkład własny w wysokości 500 tys. zł na termomodernizację DPS w Rąbieniu czy inwestycje przeciwpożarowe i naprawę windy w Zgierzu. W sumie byłby to wydatek 900 tys. zł - mówi Małgorzata Tomczuk, koordynator biura promocji zgierskiego starostwa.

W Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi pomysł pozbycia się domów pomocy bardzo się nie podoba. - To sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i zasadami współżycia społecznego. Poza tym prowadzenie DPS należy do zadań powiatu, chyba że nie byłoby zapotrzebowania na takie usługi. Ale jest, i to duże. Podjęliśmy postępowanie sprawdzające, czy uchwały radnych starostwa o sprzedaży czterech nieruchomości nie łamią prawa - mówi Agnieszka Łukomska-Dulaj, dyrektor wydziału polityki społecznej UW.

Więcej: gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum