Zespół prof. Horbana ma "wspierać i w sposób krytyczny oceniać walkę rządu z epidemią"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2020 19:04

Grono doradców epidemiologicznych, z krajowym konsultantem ds. chorób zakaźnych prof. Andrzejem Horbanem na czele, będzie w sposób kompetentny i krytyczny patrzyło na działania rządu; wesprze nas w walce z COVID-19 - powiedział w poniedziałek (19 października) szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Zespół prof. Horbana ma "wspierać i w sposób krytyczny oceniać walkę rządu z epidemią"
Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban. Fot. PTWP

Dworczyk w poniedziałek (19 października) został zapytany przez dziennikarzy o specjalną grupę rządowych doradców epidemiologicznych, na czele której stanął krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych.

O powołaniu grupy poinformował premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że z opinii i rad prof. Horbana korzysta od wybuchu pandemii. "Formalizujemy naszą dotychczasową współpracę i wciąż ulepszamy procedury, korzystając z najlepszych umysłów i źródeł wiedzy, jakie ma do zaoferowania Polska i świat" - napisał na Facebooku szef rządu.

Również szef KPRM podkreślił, że prof. Horban od dawna współpracował z Radą Ministrów, a jego zaangażowanie w walkę z epidemią od początku było znaczne. "Dziś rzeczywiście zostało to sformalizowane, został głównym doradcą. W konsekwencji jego zaangażowanie będzie jeszcze większe" - zaznaczył.

"Współpraca i koordynacja w ramach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i prac rządu w zakresie epidemii będą wspierane przez wiedzę nie tylko pana profesora, ale również wskazanych przez niego współpracowników, którzy wejdą w skład tej rady. To są lekarze, wirusolodzy, osoby z tytułami profesorskimi" - powiedział Dworczyk.

Jak poinformował, pełen skład grupy zostanie przedstawiony w najbliższych dniach. "Będzie to grono, które w sposób bardzo kompetentny, krytyczny będzie patrzyło na działania (rządu - PAP), doradzało rządowi i wspierało rząd w walce z COVID-19" - wyjaśnił szef KPRM.

W poniedziałek MZ poinformowało o 7482 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 41 osób chorych na COVID-19. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 183 248 osób. Zmarło 3614 chorych, wyzdrowiało 94 014 osób.

PAP - Agnieszka Ziemska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum