Zespół ds. reformy szpitali będzie pracował dłużej. Jest nowelizacja rozporządzenia

Autor: oprac. JKB • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia16 sierpnia 2021 10:45

Ministerialny zespół, którego celem jest opracowanie projektu przepisów w zakresie postępowania naprawczego szpitali, będzie pracował dłużej. Miał zakończyć pracę przed końcem sierpnia, ale na mocy nowelizacji rozporządzenia ten termin wydłużono.

MZ wydłużyło czas pracy zespołu powołanego ds. reformy szpitali. Fot. Shutterstock
  • Początkowo ustalono, że powołany przez Ministerstwo Zdrowia zespół ds. reformy szpitali będzie działał do 31 sierpnia
  • Jednak na mocy nowelizacji rozporządzenia MZ ten termin został wydłużony. Zespół oficjalnie działalność zakończy 20 września
  • Przypomnijmy: przewodniczącym zespołu jest Sławomir Gadomski, który nadzoruje także wszystkie prace

Zespół ds. reformy szpitali. Prace zostały wydłużone

Na początku lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o powołaniu specjalnego zespołu, który podjął się opracowania projektu przepisów w zakresie postępowań naprawczych szpitali, połączonych z wydaniem uzasadnienia oraz Oceną Skutków Regulacji.

Pierwotnie, prace miały potrwać do 31 sierpnia. Jednak w związku z nowelizacją rozporządzenia resortu zdrowia, zespół będzie miał wydłużony blisko o trzy tygodnie czas dalszych działań. Termin przesunięto na 20 września.

Z kolei termin na przedstawienie ministrowi zdrowia projektu ustawy do akceptacji przesunięto – z 14 sierpnia na 3 września.

Czytaj również: MZ powołał zespół do reformy ratownictwa medycznego. Znamy skład

Kategoryzacja szpitali według ARS

Przypomnijmy, zespół ekspertów pracujący przy resorcie zdrowia zarekomendował wprowadzenie kategoryzacji szpitali, którą będzie przeprowadzać Agencja Rozwoju Szpitali (ARS). Będzie ona dokonywała oceny, biorąc pod uwagę ich sytuację ekonomiczno-finansową, działalność operacyjną, zgodność realizowanych świadczeń z tzw. mapami potrzeb zdrowotnych oraz jakość udzielanych świadczeń.

Podział kategorii szpitali według projektu:

  • A – szpital w dobrej sytuacji finansowej dopasowany profilem do potrzeb regionalnych; szpital nie kwalifikuje się do restrukturyzacji. Może być priorytetowo traktowany w przyznawaniu funduszy na działania rozwojowe, a także planowane jest wdrożenie rozwiązań mających na celu dodatkowe premiowanie np. w postaci zwiększenia wartości kontraktu, co będzie stanowiło dodatkową motywację do aspirowania do tej kategorii;
  • B – szpital wymagający wdrożenia działań naprawczych i optymalizacyjnych; – szpital przygotowuje program optymalizacyjny podlegający zatwierdzeniu przez ARS;
  • C – szpital wymagający wdrożenia programu restrukturyzacyjnego; szpital przygotowuje program restrukturyzacyjny podlegający zaopiniowaniu przez NFZ i zatwierdzeniu przez ARS oraz zatrudnia doradcę restrukturyzacyjnego delegowanego przez ARS, który nadzoruje proces restrukturyzacji.
  • D – szpital wymagający wdrożenia programu restrukturyzacyjnego i przejęcia zarządzania przez ARS; następuje czasowe przejęcie nadzoru i zarządzania przez ARS, przygotowywany i wdrażany jest program restrukturyzacyjny podlegający zaopiniowaniu przez NFZ.

Czytaj: Poznaliśmy założenia reformy szpitalnictwa. MZ przedstawiło raport

Wiceminister Gadomski o ARS i o tym, jak oceniane będą szpitale

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum