Zembala: walkę z dopalaczami oceniam dobrze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2015 19:59

Środowisko lekarskie stanęło na wysokości zadania w leczeniu zatruć dopalaczami; teraz potrzeba wzmożonej edukacji młodych ludzi, by walczyć z tym zjawiskiem - mówił w czwartek (23 lipca) we Wrocławiu minister zdrowia prof. Marian Zembala.

Zembala: walkę z dopalaczami oceniam dobrze
Prof. Zembala: Środowisko lekarskie sprawdziło się w leczeniu zatruć dopalaczami. Fot. archiwum

W ramach cyklu "Polaków zdrowia portret własny 2015", podczas konferencji prasowej prof. Zembala był pytany m.in. o ocenę walki z dopalaczami. - Oceniam ją dobrze (…) Środowisko lekarskie stanęło na wysokości zadania w leczeniu zatruć dopalaczami, uratowaliśmy tych chorych, którzy mieli zatrzymanie akcji serca i bezdechy. Spadek zatruć obserwowany w ostatnim czasie to wynik zdecydowanych działań i ich koordynacji pod kierunkiem pani premier - mówił prof. Zembala.

Zdaniem ministra jednym z kluczowych elementów walki z dopalaczami powinna być szeroka edukacja młodych ludzi. - Udało się do nich dotrzeć i przekazać ich językiem, żeby się zastanowili sięgając po tak silną truciznę - mówił.

Prof. Zembala był proszony również o komentarz do ustawy o in vitro.

- Ta ustawa, to ustawa, która jest poświęcona życiu będącym największą wartością, a przez ochronę zarodków także trosce o odpowiedzialność w tym działaniu (…) życiu, po które sięgamy z wyboru, nikt nikogo nie zmusza, by po nie sięgać. To, że pan prezydent chce poddać dodatkowej analizie jedne z zapisów tej ustawy świadczy tylko o jego rozwadze i odpowiedzialności - mówił prof. Zembala.


Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę ustawę o in vitro. Jednocześnie zapowiedział, że zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jednego z jej zapisów. Chodzi o zapis dający możliwość pobierania komórek rozrodczych od osób, które nie są w stanie wyrazić na to świadomej zgody. Resort zdrowia, który przygotował ustawę, wyjaśniał, że daje ona taką możliwość ze względów medycznych - w celu zabezpieczenia płodności na przyszłość.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum