PAP/Rynek Zdrowia | 28-09-2015 16:51

Zembala: w polityce senioralnej potrzebne jest wspólne zaangażowanie

Dla skutecznej polityki senioralnej konieczne jest wspólne zaangażowanie rządu, różnych ministerstw, samorządów, organizacji pozarządowych i lokalnych społeczności - powiedział w poniedziałek (28 września) w Chorzowie minister zdrowia prof. Marian Zembala.

Minister zdrowia prof. Marian Zembala FOT. PTWP

- Polityka senioralna w Polsce jest priorytetem rządu, poszczególnych ministerstw, samorządów, parlamentarzystów - to najlepszy znak, że dołączamy do tej europejskiej rodziny, która tak bardzo widzi ten problem - powiedział dziennikarzom minister, który uczestniczył w poniedziałek w konferencji "Medycyna tego wieku" w Chorzowie.

Minister, który jest kardiochirurgiem i wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, podkreślił też konieczność zaangażowania każdego człowieka na rzecz jego starszych bliskich.

- Senior pozbawiony opieki czuje się niepotrzebny, zbędny, czuje się obciążeniem. Co piąty pacjent powyżej 70. roku życia opuszczając nasz szpital jest sam. Przedziwne, gdzieś brakuje dzieci, które zapominają o tym tak ważnym obowiązku wobec swoich najbliższych. Musimy tak wychowywać młode pokolenie, żeby miało to poczucie. To kwestia wychowania i chęci - argumentował.

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala podkreślił, że działania na rzecz seniorów są bardzo potrzebne w 100-tysięcznym mieście, gdzie osoby powyżej 60. roku życia stanowią ok. 20 proc. mieszkańców.

Uruchomiono dla nich m.in. Akademię Seniora oraz program "Chorzów 60+", w ramach którego uzyskuje się zniżki w instytucjach miejskich i firmach prywatnych. Odebrało je już 12 tys. chorzowskich seniorów. Z kolei w ramach strefy wolontariatu mogą działać na rzecz dzieci czy bardziej potrzebujących.

Według danych GUS już teraz osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 15 proc. ludności Polski. Według przedstawionej podczas konferencji prognozy, w 2030 r. będą już stanowić 23,8 proc., podczas gdy w 1950 r. było ich 5,3 proc.