Zembala: będą rozwiązania dla zadłużonych szpitali pediatrycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2015 17:34

Trwają prace nad rozwiązaniem problemu zadłużenia placówek specjalizujących się w pediatrii: Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu - poinformował minister zdrowia Marian Zembala.

Zembala: będą rozwiązania dla zadłużonych szpitali pediatrycznych

Szef resortu zdrowia był pytany we wtorek (7 lipca), na konferencji po posiedzeniu rządu, o spotkanie na ten temat przedstawicieli ministerstwa zdrowia i resortu skarbu państwa. Doszło do niego pod koniec ubiegłego tygodnia.

- Rzadko tak bywa, że pierwsze spotkanie kończy się sukcesem. A zupełnie serio - mówimy o ważnym problemie, który trwa kilkanaście lat - stwierdził Zembala.

- Wielu ministrów, z szacunkiem dla każdego, wiele rządów z tym problemem się zmagało, tzn. co zrobić, żeby szpitale, na których spoczywa ciężar odpowiedzialności za polską pediatrię - Centrum Zdrowia Dziecka, Centrum Zdrowia Matki Polki, szpital specjalistyczny w Krakowie-Prokocimiu - nie zadłużały się bardziej - dodał.

Prof. Zembala ocenił, że szpitale te pokazały w ostatnich latach "bardzo przejrzystą ścieżkę restrukturyzacji, bardzo duży wysiłek". Jak mówił, te trzy placówki - "filary polskiej pediatrii", nie zadłużają się już w wyniku bieżącej działalności, ale w efekcie innych zobowiązań.

- Model, który proponujemy, jest modelem pragmatycznym, modelem odważnym, ale bezpiecznym. Nie ma charakteru rozdawnictwa - powiedział minister, jednak nie przekazał dalszych szczegółów.

W ubiegłym tygodniu w czwartek minister zdrowia odwiedził Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Wyraził wówczas pogląd, że "Matka Polka nie umiera", lecz się rozwija. Przyznał, że szpitale jak ICZMP i Centrum Zdrowia Dziecka są w trudnej sytuacji.

- Gdybym powiedział, że znam rozwiązanie, byłbym nieszczery i nieprawdziwy. Ale jutro - za zgodą pani premier - będą się toczyły rozmowy z ministrem skarbu. Zaproponujemy pewien model rozwiązania - zapowiedział wówczas minister.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum