Zdrowie publiczne: profilaktyka jest inwestycją długoterminową

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2018 16:13

- W Polsce brakuje powszechnego zrozumienia, czym jest zdrowie publiczne. To pojęcie znacznie szersze niż sama profilaktyka i edukacja zdrowotna - mówił wiceminister zdrowia Zbigniew J. Król podczas jednej z sesji trwającego w Katowicach 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2018).

Wiceminister zdrowia Zbigniew J. Król. Fot. PTWP

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że szeroko pojęte działania zapobiegające wielu chorobom to nie tylko ich profilaktyka, ale również uwzględnianie wielu czynników środowiskowych.

- Dlatego tak ważna są między innymi walka z zanieczyszczeniem powietrza, konieczność poprawiania warunków pracy, jakość żywienia oraz aktywność fizyczna - wyliczał w poniedziałek (14 maja) Zbigniew J. Król w trakcie sesji ''Zdrowie publiczne. Profilaktyka i edukacja'' w ramach 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 14-16 maja).

Podkreślał, że dzięki ustawie o zdrowiu publicznym i zawartemu w niej Narodowemu Programowi Zdrowia (NPZ), w ostatnich dwóch latach istotnie wzrosły nakłady na medycynę zapobiegawczą.

- Chylę czoła przed byłą wiceminister zdrowia Beatą Małecką-Liberą (posłanką PO - przyp. red.) za stworzenie i wprowadzenie tej ustawy w życie - dodał Król.

- Łącznie nakłady na zdrowie publiczne w Polsce sięgają już ok. 2 proc. wszystkich publicznych wydatków na opiekę zdrowotną. W krajach zachodnich ten odsetek sięga 3-4 proc., więc pod tym względem nie dzieli nas już od tych państw jakaś przepaść - zaznaczył wiceminister zdrowia.

Także dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego w Warszawie zwracała uwagę, że ustawa o zdrowiu publicznym była przełomem.

- Nie jest do końca uzasadniony zarzut, że ta regulacja obejmuje zbyt wiele obszarów. Rzeczywiście, może przewiduje bardzo dużo celów i zadań, może jest ''przeładowana''. Jest to jednak efekt wieloletnich zaległości w zakresie działań na rzecz zdrowia publicznego. Naprawdę w tej dziedzinie musimy nadrobić poważne zaległości - mówiła dr Gałązka-Sobotka.

Jak wskazywał prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Płuc Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, decydenci powinni w pełni zdawać sobie sprawę, że zdrowie publiczne, w tym działania profilaktyczne oraz edukacja zdrowotna to ''inwestycja długoterminowa''.

- Polityka żyje w cyklach czteroletnich - od wyborów do wyborów. Natomiast efekty wynikające z działań w zakresie zdrowia publicznego mają cykle pokoleniowe - podsumował prof. Andrzej Fal.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum