"Zdrowe Życie". W ramach projektu udzielono już 30 tys. badań i konsultacji

Autor: • Źródło: PAP16 października 2022 13:51

- Mamy już 30 tys. badań, konsultacji i porad udzielonych w mobilnych strefach zdrowia w ramach projektu "Zdrowe Życie", który powstał z inicjatywy pary prezydenckiej - poinformowała w niedzielę, 16 października, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.

"Zdrowe Życie". W ramach projektu udzielono już 30 tys. badań i konsultacji
"Zdrowe Życie". W ramach projektu już 30 tys. badań i konsultacji. Fot. NFZ Olsztyn/Twitter
  • Projekt "Zdrowe Życie" wystartował w czerwcu, a już - jak podkreśliła szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych - w jego ramach udzielono ponad 30 tys. porad, badań czy też konsultacji
  • Wiadomo już, że projekt będzie kontynuowany, a mobilne strefy zdrowia powrócą, wraz z lepszą pogodą, wiosną 2023 roku
  • Przypomnijmy, że "Zdrowe Życie" to ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, który został przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, NFZ i PZU oraz współudziale Kancelarii Prezydenta RP

Projekt "Zdrowe Życie". "Mamy 30 tys. udzielonych porad, badań czy też konsultacji"

Podczas briefingu w Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie) Ignaczak-Bandych przekazała, że jest to dwunasta w kraju i ostatnia w tym roku Mobilna Strefa Zdrowia.

Strefy są częścią projektu "Zdrowe Życie", który powstał z inicjatywy i pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Szefowa prezydenckiej kancelarii zaznaczyła, że mobilne strefy odwiedzały głównie mniejsze miejscowości, gdzie dostęp do badań profilaktycznych nie jest tak powszechny jak w większych miastach. Wskazała, że projekt jest efektem prac prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, bo stan zdrowia Polaków wymaga poprawy i działań na rzecz profilaktyki.

- Ten projekt wystartował cztery miesiące temu, a już mamy 30 tys. udzielonych porad, badań czy też konsultacji - poinformowała.

Projekt będzie kontynuowany w 2023 roku

Zapowiedziała, że projekt będzie kontynuowany, a mobilne strefy zdrowia powrócą, wraz z lepszą pogodą, na wiosną przyszłego roku.

- Co przed nami? W kolejnym roku, mamy nadzieję, że jeszcze więcej stref zdrowia. A w tym roku tydzień dla zdrowia, programy edukacyjne, wielki teleturniej o zdrowiu w telewizji publicznej, programy skierowane do pracodawców i ogólnie pojęta edukacja - mówiła.

Przypomniała, że "Zdrowe Życie" to ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, który został przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, NFZ i PZU oraz współudziale Kancelarii Prezydenta RP.

Jak oceniła, kolejki ustawiające się do badań w mobilnych strefach zdrowia pokazują, że projekt jest potrzebny.

Zaznaczyła, że ma on charakter otwarty. Dlatego od czasu pierwszej takiej strefy, która odbyła się w czerwcu, dołączały kolejne podmioty.

- Stąd to miasteczko rozrosło się dwukrotnie. To też pokazuje jak wielki jest potencjał społeczny i organizacyjny w Polsce - zauważyła.

- Troska o zdrowie Polaków jest rozumiana przez Pana Prezydenta jako dobro wspólne i obowiązek nas wszystkich. Nawet najbardziej rosnące nakłady nie załatwią tego, co załatwi bezpłatna, bezkosztowa nasza własna aktywność w tym obszarze - podsumowała Ignaczak-Bandych.

Z kolei wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski mówił, że profilaktyka jest niedoceniana. - Wiemy, że medycyna naprawcza jest bardzo istotna, ale głównym elementem zdrowia jest szybkie diagnozowanie, szybkie rozpoznanie choroby. Bez tego nie ma istotnych efektów klinicznych - podkreślił.

Celem projektu jest przekonanie Polaków do regularnych badań

Celem projektu "Zdrowe Życie" jest przekonanie Polaków do regularnych badań. Z raportu GUS wynika, że badania profilaktyczne wykonuje mniej niż połowa Polaków. Z badań przesiewowych korzysta zaledwie ok. 30 proc.

Inauguracja programu odbyła się w czerwcu w Warszawie. Dotychczas Mobilna Strefa Zdrowia odwiedziła Łomżę, Stalową Wolę, Biłgoraj, Toruń, Krasnystaw, Elbląg, Częstochowę, Busko-Zdrój i Tomaszów Mazowiecki.

Na pl. Mickiewicza w Działdowie w sobotę i niedzielę można było skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych dostępnych bez skierowania. Wykonywano m.in. pomiary glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi, spirometrię i USG płuc, mammografię, badanie EKG.

Udzielano konsultacji internistycznych, pulmonologicznych, dietetycznych, dermatologicznych i farmaceutycznych. Można też było dowiedzieć się o programach profilaktycznych NFZ, uzyskać kartę EKUZ i potwierdzenie profilu zaufanego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum