Rynek Zdrowia | 27-04-2021 18:41

Zdjąć nakaz maskowy! To już koniec epidemii - ogłasza dr Basiukiewicz

Otworzyć szkoły i gospodarkę! To już jest koniec tej epidemii - ogłasza w mediach społecznościowych dr Paweł Basiukiewicz.

1 czerwca mogła się otworzy cała gospodarka pod trzecej fali pandemii? FOT. Shutterstock

  • Nie dla paszportu szczepionkowego. Zakończyć tę wielką smutę - pisze na Twitterze dr Paweł Basiukiewicz
  • Lekarz opublikował też wykres ilustrujący spadek liczby pozytywnych wyników testów COVID-19 w poszczególnych województwach
  • Możemy się spodziewać, że w ciągu miesiąca maja wróci - oprócz edukacji - bardzo wiele usług - zapowiada minister Adam Niedzielski

„To już jest koniec TEJ epidemii. Równomierne spadki 40% tygodniowo. Zdjąć nakaz maskowy. Otworzyć POZ. Otworzyć szkoły. Otworzyć gospodarkę. Nie dla paszportu szczepionkowego. Zakończyć tę wielką smutę” - napisał na Twitterze dr Paweł Basiukiewicz, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim.

Lekarz opublikował też wykres ilustrujący spadek liczby pozytywnych wyników testów na COVID-19 w poszczególnych województwach.

Od 9 października 2020 r. na swoim twitterowym profilu dr Basiukiewicz na przypięty wpis o jednoznacznej wymowie: „Lockdown zabija. Uderzający i pełzający. Nakazowa izolacja i kwarantanna zabija. Naród jest wtrącany w stan wojenny”.

Gowin: jest plan odmrażania gospodarki

Sporo sugestii i oczekiwań dr. Basiukiewicza może niebawem zostać spełnionych. Przypomnijmy, że we wtorek (27 kwietnia) wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował o planie odmrażania gospodarki. W środę podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego ma przedstawić propozycje dotyczące kalendarza odmrożenia gospodarki.

- Wicepremier poinformował, że zarekomenduje, by od 4 maja mogła zostać otwarta całość handlu detalicznego, kluby fitness oraz to, by mogły otworzyć się ogródki restauracyjne. Jego zdaniem od 4 maja hotele powinny móc zacząć przyjmować gości, choć do połowy obłożenia w danym obiekcie - przypomina Polsat News.
 
Według Gowina "kalendarz odmrażania" powinien być intensywny, tak by od 1 czerwca mogła się otworzyć cała gospodarka, choć w reżimie sanitarnym.

Niedzielski: wróci bardzo wiele usług

Natomiast w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, zapytany na konferencji prasowej, kiedy możemy spodziewać się luzowania obostrzeń i znoszenia jakich obostrzeń możemy się spodziewać odpowiedział: - Przygotowujemy w tej chwili bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na miesiąc maj. Ten harmonogram zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej w środę, być może w czwartek, ale najprawdopodobniej w środę.

- Możemy się spodziewać, że w ciągu miesiąca maja wróci - oprócz edukacji - bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy - dodał.

Od poniedziałku w 11 województwach: małopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim, podlaskim i lubuskim, znów mogą działać salony urody, fryzjerskie i kosmetyczne. Nadal zamknięte są sklepy w galeriach handlowych, kluby fitness, siłownie, kina, muzea czy teatry.