Zdaniem ZUS: opłaca się być rodzicem

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2019 07:33

21 tys. zł miesięcznie tyle wynosi najwyższy zasiłek macierzyński wypłacany w województwie dolnośląskim; otrzymuje go tata, wrocławianin korzystający z urlopu rodzicielskiego. Średnia wysokość zasiłku macierzyńskiego, to kwota nieco wyższa od 2 tys. zł - podaje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Średnia wysokość zasiłku macierzyńskiego, to kwota nieco wyższa od 2 tys. zł, ale są i rekordziści. Fot. Fotolia

Najwyższy zasiłek macierzyński w Polsce wynosi 78 tys. zł i jest wypłacany mamie w Warszawie. Kilku innym osobom ZUS wypłaca, co miesiąc ponad 20 tysięcy złotych.

W woj. dolnośląskim najwyższy zasiłek wypłacany przez legnicki oddział ZUS matce to 19 tys. zł, ojciec najwyższym zasiłkiem w Legnicy dostaje co miesiąc 4,5 tys. zł. W wałbrzyskim oddziale ZUS rekordzistką jest mama, na której konto wpływa nieco ponad 10 tys. złotych.

- Średnia wysokość zasiłku macierzyńskiego, jaki wypłacamy to kwota niewiele wyższa od 2 tysięcy, ale jeśli ktoś naprawdę dobrze zarabia zasiłek jest wyraźnie wyższy - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana w informacji przekazanej mediom.

- Z naszych danych wynika, że w Polsce rekordzistką jest warszawianka, ale jej wysokie macierzyńskie jest pochodną bardzo wysokich zarobków. Roczne dochody warszawianki przekroczyły 781 tys. zł, dlatego jej zasiłek to 78 tys. zł. - wyjaśnia rzeczniczka.

Drugi w Polsce pod względem wysokości zasiłek macierzyński otrzymuje mama w Rybniku, na której konto wpływa miesięcznie 39 tys. zł. Również w tym przypadku na wysokość zasiłku macierzyńskiego wpływ mają osiągane zarobki z tytułu umowy o pracę.

Jak przypomina rzeczniczka, za okres urlopu macierzyńskiego 20 tyg. (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Za pozostałe 26 tyg. urlopu rodzicielskiego – 60 proc. podstawy wymiaru. Jeśli mama już na samym początku zdecyduje się, że chce mieć jednakową kwotę macierzyńskiego przez cały rok, to wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 80 proc.

Wysokość zasiłku uzależniona jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, a gdy prowadzimy działalność, wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od wysokości składek opłacanych w trakcie prowadzenia działalności.

Zasiłki macierzyńskie mogą pobierać także ojcowie. Jeśli mama lub tata chce być z dzieckiem do ukończenia przez nie pierwszego roku życia, może skorzystać z prawa do 32-tygodniowego urlopu rodzicielskiego. Można go też podzielić na trzy części i korzystać z niego na przemian, jednak żadna z części urlopu nie może być krótsza niż osiem tygodni. Wykorzystując wszystkie możliwe warianty można zostać z dzieckiem 52 tygodnie od daty jego narodzin.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum