Zbigniew Król: Polska ma bogate tradycje dotyczące zdrowia publicznego

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2018 17:12

- Zdrowie publiczne jest bardzo szerokim pojęciem, ale przede wszystkim sprowadza się do identyfikowania, a na następnie eliminowania czynników ryzyka wielu chorób oraz zachowań negatywnie wpływających na nasze zdrowie - zaznacza wiceminister zdrowia Zbigniew J. Król.

- Warto przypomnieć, że 21 listopada 2018 r. przypada 100. rocznica powstania Państwowego Zakładu Higieny, który wtedy inaczej się nazywał. Dzięki historycznym, podręcznikowym już postaciom tworzących wówczas tę instytucję oraz wdrażającym szczepienia ochronne, po I wojnie światowej Polska notowała znacznie niższy poziom zapadalności na choroby zakaźne niż cała ówczesna Europa Wschodnia - podkreśla Zbigniew J. Król.

Podczas 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego* wiceminister zdrowia zwracał uwagę, że w Polsce brakuje dziś powszechnego zrozumienia, czym w swojej istocie jest zdrowie publiczne. - To pojęcie znacznie szersze niż sama profilaktyka i edukacja zdrowotna - mówił Zbigniew J. Król.

Zaznaczył, że szeroko pojęte działania zapobiegające wielu chorobom to nie tylko ich profilaktyka oraz edukacja zdrowotna, ale również uwzględnianie wielu czynników środowiskowych.

- Dlatego tak ważna jest między innymi walka z zanieczyszczeniem powietrza, konieczność poprawiania warunków pracy, jakość żywienia oraz aktywność fizyczna - wyliczał Zbigniew J. Król.

* Wypowiedź zarejestrowana została 14 maja, po sesji „Zdrowie publiczne” w ramach 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2018, Katowice, 14-16 maja).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum