Zawód pielęgniarki nadal jest ryzykowny, można odmówić wykonania procedury

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 września 2020 13:47

Pielęgniarka, która nie jest w stanie wykonać jakiejś procedury lub widzi, że jakaś dyspozycja naraża bezpieczeństwo jej albo pacjentów (np. brakuje rękawic ochronnych), powinna odmówić wykonania polecenia, bo jest ono niezgodne z procedurami - mówi Tadeusz Wadas, przewodniczący Komisji Etyki przy Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych.

Zawód pielęgniarki nadal jest ryzykowny, można odmówić wykonania procedury
Pielęgniarka nie może być obciążana odpowiedzialnością za niedostatki systemu Fot. Shutterstock

Zaznacza, że skoro ochrona zdrowia opiera się dziś na certyfikatach jakości, to "nie chodzi o to, by szpital pełen był wywieszonych na ścianach dyplomów", ale by najwyższy standard pracy obowiązywał wszystkich jego pracowników.

Jak ocenia w rozmowie z Gazetą Wyborczą, ma wrażenie, że od pielęgniarek wymaga się w Polsce bezkresnego poświęcania, ale przecież dla dobra własnego i pacjenta muszą być asertywne, gdy stawia się im wymogi ponad siły, albo obciąża odpowiedzialnością za niedostatki systemu - zostawiając pod opieką na oddziale ze zbyt dużą liczbą pacjentów.

Jednocześnie Wadas przypomina, że jeszcze na początku lat 90. ryzyko związane z wykonywaniem zawodu pielęgniarki było nieporównywalnie większe niż dzisiaj. Często dochodziło do transmisji żółtaczki typu B, na oddziałach szpitalnych nie było jednorazowych rękawiczek ochronnych, skażoną krew pobierało się do próbówki gołymi rękami, czasami polała się ona po palcach. Dodaje, że niemal nie było środków dezynfekcyjnych do rąk i narzędzi.

Wadas podsumowuje, że trzeba wyciągnąć wnioski z ostatnich miesięcy i w każdym szpitalu stworzyć rezerwę środków ochrony osobistej, których na początku epidemii brakowało.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum