W kopalni wrze. Zaszczepieni dostali podwyżkę, niezaszczepieni wypowiedzenia

Autor: oprac. MP • Źródło: money.pl/Rynek Zdrowia02 listopada 2021 19:23

Nowy system podwyższenia wynagrodzenia wprowadzono w kopalni gipsu Nowy Ląd w Niwnicach\. Niezaszczepieni przeciw COVID-19 pracownicy nie otrzymają podwyżki inflacyjnej?

W kopalni wrze. Zaszczepieni dostali podwyżkę, niezaszczepieni wypowiedzenia
W kopalni gipsu Nowy Ląd w Niwnicach wrze z powodu szczepionek przeciw COVID-19 (fot. ilustracyjne) Fot. Shutterstock
  • Czy fakt o zaszczepieniu przeciw COVID-19 może mieć wpływ na wynagrodzenie?
  • W kopalni gipsu Nowy Ląd w Niwnicach wprowadzono nowy system podwyższenia wynagrodzenia, w którym pominięto niezaszczepionych pracowników
  • Dyrekcja mówi nie o piętnowaniu, a o lepszej organizacji pracy w obawie przed zatrzymaniem ciągłości produkcji

Szczepienia na COVID-19. Niezaszczepieni nie otrzymają podwyżki?

Jak informuje money.pl, w kopalni gipsu i anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach wrze z powodu szczepień przeciw COVID-19. Zgodnie z przytoczonym przez portal nowym komunikatem w sprawie podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracownicy, którzy dobrowolnie nie dostarczą deklaracji o zaszczepieniu nie otrzymają podwyżki inflacyjnej, która ma wynieść od 100 do 350 zł brutto miesięcznie.

Money.pl przytacza historię jednego z niezaszczepionych górników, który po 16 latach otrzymał wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy. Górnik był sztygarem i ratownikiem, a w ubiegłym tygodniu zdegradowano go do funkcji ślusarza. 

-  Podzielono nas na zaszczepionych i tych niezdeklarowanych. Ci, którzy nie dostarczyli do kadr deklaracji, są obecnie izolowani od reszty załogi, pracują na drugą zmianę - opowiada money.pl górnik.

- Nie rozumiemy, jak ktoś taki jak prezes kopalni, który był w stanie wojennym internowany i doświadczył represji ze strony bezpieki, może dziś swoim podwładnym stosować podobne metody, jakich sam doświadczył - zastanawiają się inni przytaczani przez portal górnicy.

Sprawdź: Sprawdzanie szczepień w pracy. MZ: projekt ustawy wkrótce trafi do Sejmu

Weryfikacja szczepień w pracy? "Dla dobra pracy"

- Przyszłość kopalni może nie wyglądać różowo, jeśli dojdzie do zakażenia większej liczby pracowników i będzie trzeba zamknąć zakład na 2-3 tygodnie. Przedsiębiorstwo dostarcza surowiec do firm, więc jeśli wstrzyma produkcję, kontrahenci znajdą innego dostawcę. Kopalnia wypadnie z rynku - tłumaczy Jacek Koźlecki, prezes spółki Nowy Ląd SA, która zarządza kopalnią.

Czytaj: Dr Szułdrzyński: paszporty covidowe są potrzebne, żebyśmy nie zamordowali gospodarki

W rozmowie z money.pl dyrektor przyznał, że na 167 osób deklaracji nie dostarczyło tylko kilkanaście. Podkreśla jednocześnie, że kopalnia jest specyficznym miejscem i utrzymanie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wymaga sporych nakładów organizacyjnych oraz finansowych.

Niezaszczepieni górnicy mają czas na składanie deklaracji o zaszczepieniu przeciw COVID-19 jeszcze do 15 listopada. 

Jak podkreśla dyrektor, osoby niezaszczepione też mogą liczyć na podwyżkę, ale mniejszą, ponieważ organizacja bezpiecznych warunków ich pracy kosztuje więcej. 

Zarządzający kopalnią uważa także, że rząd powinien pracodawcom umożliwić weryfikowanie czy pracownicy są zaszczepieni. Nie dla piętnowania, ale by móc lepiej organizować pracę w zakładzie.

Czytaj: Ekspert Rady Medycznej o szczepieniach COVID-19: pracodawca powinien wiedzieć

Polityk kpił z COVID-19 i szczepień. Twierdził, że zna lek na koronawirusa. Trafił do szpitala. "Duszę się"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum