Zarobki medyków. Ile zarabia fizjoterapeuta? Dokładne wyliczenia podała Krajowa Izba Fizjoterapeutów

Autor: oprac. KM • Źródło: Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Rynek Zdrowia18 czerwca 2021 12:38

Ile zarabia fizjoterapeuta? Dokładne wyliczenia podała Krajowa Izba Fizjoterapeutów. To ciąg dalszy gorącej dyskusji o wynagrodzeniach medyków

Zarobki medyków. Ile zarabia fizjoterapeuta? Dokładne wyliczenia podała Krajowa Izba Fizjoterapeutów
Protest medyków przed Sejmem 15 czerwca/Fot. PAP/Marcin Obara
  • Ile zarabia fizjoterapeuta? Dokładne wyliczenia podała Krajowa Izba Fizjoterapeutów. To miesięczne zarobki według wykształcenia
  • Izba podała również, jakie stawki będą obowiązywać po nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach w służbie zdrowia
  • Propozycję resortu poparł związek zawodowy fizjoterapeutów. Natomiast KIF oceniła je jako niewystarczające

Ile zarabia fizjoterapeuta?

Krajowa Izba Fizjoterapeutów w komunikacie na swojej stronie poinformowała o wynagrodzeniach w fizjoterapii w zależności od poziomu edukacji w myśl Ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych:

Ile zarabiają fizjoterapeuci?

  • 3147,63 zł (wskaźnik: 0,64) - średnie wykształcenie (technik fizjoterapii)
  • 3590,26 zł (wskaźnik: 0,73) - wyższe wykształcenie bez specjalizacji (mgr fizjoterapii bez specjalizacji)
  • 5164,08 zł (wskaźnik: 1,05) - wyższe wykształcenie ze specjalizacją (mgr fizjoterapii ze specjalizacją)

Czytaj też: Ile zarabiają pielęgniarki w Polsce? Będziecie w szoku RAPORT

Powyższe stawki mają obowiązywać do 30 czerwca tego roku. 

Jeszcze 1 czerwca Krajowa Izba Fizjoterapeutów i 13 innych podmiotów (m.in. Związek Województw RP, Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Pracodawcy RP, Polska Federacja Szpitali) deklarowały podjęcie działań na rzecz zapewnienia właściwego i stabilnego poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych.

Środowisko postulowało, aby zarobki wzrosły odpowiednio do 4651 zł (technik fizjoterapii), 5167,47 zł  (mgr fizjoterapii bez specjalizacji) oraz 6201 zł (mgr fizjoterapii ze specjalizacją).

Postulaty te nie znalazły jednak uznania. Zgodnie z propozycją Ministerstwa Zdrowia obecnie obowiązujące stawki ulegną zmianie, a nowe będą obowiązywały od 1 lipca, ale będą niższe niż oczekiwane przez KIF, która wielokrotnie podkreślała, propozycje resortu są niewystarczające.

Zarobki fizjoterapeutów. Co zmieni się po nowelizacji ustawy?

Ile po nowelizacji ustawy będą zarabiali fizjoterapeuci? Więcej niż przed zmianą, ale mniej niż chcieli.

Zarobki fizjoterapeutów od 1 lipca:

  • 3772 zł - średnie wykształcenie (technik fizjoterapii)
  • 4186 zł - wyższe wykształcenie bez specjalizacji (mgr fizjoterapii bez specjalizacji)
  • 5478 zł - wyższe wykształcenie ze specjalizacją (mgr fizjoterapii ze specjalizacją)

Propozycje resortu poparł Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii. Prezes związku fizjoterapeuta Tomasz Dybek podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia w dniach 9-10 czerwca apelował do senatorów, aby przystali na propozycję resortu zdrowia i nie chciał przyłączyć się do postulatów środowisk medycznych.

Z Dybkiem nie zgodziła się Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. W liście otwartym do OZZPF pisała, że wyrażenie przez Dybka akceptacji dla propozycji resortu "stoi w sprzeczności z oczekiwaniami środowisk medycznych". 

- Mając na uwadze publiczne wystąpienie lidera Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii należy zapytać, czy promowane propozycje Ministerstwa Zdrowia, są uzgodnione z organizacją i zawodowym środowiskiem, które Pan reprezentuje? - pytała.

Sprzeciw wyraził również prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Podkreślił swoje "zaniepokojenie" i "przerażenie" wizją podwyżek bez gwarancji ich zabezpieczenia ze środków publicznych.

A te papierowe podwyżki, które proponuje rząd mogą prowadzić do redukcji miejsc pracy. Wielu pracodawców już zapowiedziało taki scenariusz. Inni zmuszają do przechodzenia z umów na pracę na umowy cywilnoprawne - napisał w liście otwartym do prezesa OZZPF i dodał, że "część świadczeniodawców zrezygnuje z kontraktowania z NFZ, przez co ograniczy się dostęp do świadczeń".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum