Zapowiada się rekordowy Kongres Wyzwań Zdrowotnych
- Środowisko medyczne bardzo aktywnie zaangażowało się w organizację Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, co nas bardzo cieszy. W dwóch pierwszych dniach spotkają się decydenci, zarządzający i finansujący ochronę zdrowia oraz lekarze. Trzeci dzień będzie dniem otwartym dla mieszkańców Śląska - przekazał Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, we wtorek (16 stycznia) podczas konferencji prasowej zapowiadającej III Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który odbędzie się w dniach 8-10 marca 2018 r. w Katowicach.

Jak wyliczał Wojciech Kuśpik, prezes Wydawnictwa PTWP SA, organizatora Kongresu, w zeszłym roku Kongres Wyzwań Zdrowotnych skupił ponad 2,5 tys. uczestników. W tym roku w Katowicach spodziewanych jest ponad 3 tys. gości. Odbędzie się blisko 50 sesji z udziałem znanych specjalistów medycyny i zarządzania ochroną zdrowia, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, biznesu, finansów, rynku ubezpieczeniowego, organizacji pozarządowych, zatem wielu środowisk zaangażowanych w ochronę zdrowia.
- W ramach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) pojawi się też nowa inicjatywa - konkurs Zdrowy Samorząd, gdzie samorządy będą się mogły pochwalić tym, co robią dla zdrowia mieszkańców. Zainteresowanie i skala tego przedsięwzięcia zaskoczyła nas. Do konkursu zostało już zgłoszonych ponad 160 programów zdrowotnych - mówił prezes Wojciech Kuśpik.
50 sesji, 5 ścieżek tematycznych
Wojciech Kuta, redaktor naczelny magazynu Rynek Zdrowia, wyjaśnił, że 50 sesji podczas tegorocznego HCC zostało podzielonych na 5 ścieżek tematycznych: polityka zdrowotna, finanse i zarządzanie, terapie, nowe technologie oraz edukacja.
- Zapraszam gorąco na sesję otwarcia Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Będzie miała bardzo ciekawą formę. Chcemy dać szansę przedstawienia swoich punktów widzenia przedstawicielom wszystkich ugrupowań parlamentarnych, ale także samorządom i związkom zawodowym działającym w ochronie - mówił redaktor naczelny Rynku Zdrowia.
W tym roku bardzo ważne oprócz polityki zdrowotnej będą m.in. dwie ścieżki: nowe technologie i edukacja - wskazał Wojciech Kuta.
- Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, kto zapłaci za nowoczesne technologie i czy muszą być takie drogie. Kolejny obszerny temat to edukacja, ale nie tylko edukacja pacjentów, również lekarzy i innych osób szeroko uczestniczących w systemie - mówił naczelny Rynku Zdrowia.
Więcej o Kongresie i rejestracja: www.hccongress.pl
Śląski Dzień Zdrowia
Zaprosił też na Śląski Dzień Zdrowia, który cieszy się coraz większą popularnością. - W dniu otwartym mieszkańcy Śląska będą mogli posłuchać wykładów, zbadać się, poćwiczyć pod profesjonalnym okiem. Co roku frekwencja w tym dniu jest większa. Liczmy, że 10 marca pobijemy rekord - mówił Wojciech Kuta.
Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, wchodząca w skład Rady Naukowej Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2018), zaprosiła za pośrednictwem mediów na Śląski Dzień Zdrowia całe rodziny.
- Mam nadzieję, iż wyjdą z przekonaniem, że czegoś się o swoim zdrowiu nauczyli. Zajmiemy się pacjentem, rodziną pacjenta, która jest ważnym elementem leczenia, ale i zagrożeniami, które nas czekają. Mamy najbardziej otyłe 13-latki w Unii Europejskiej - pytanie co zrobić, żeby to zmienić. Do tego dochodzą zagrożenia behawioralne: od dopalaczy po uzależnienia od cyberprzestrzeni - wymieniała prof. Skrzypulec-Plinta.
Dyskusja - m.in. o naszej onkologii
Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, biorący udział w pracach Rady Naukowej Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2018) wskazał, że poprzednie dwa Kongresy Wyzwań Zdrowotnych dowiodły, że podczas tych spotkań udaje się połączyć w jedną wizję spojrzenia specjalistów z różnych dziedzin medycyny, by wskazać jaką drogą podążać, aby sprostać wyzwaniom stojącym przed systemem ochrony zdrowia.
- Tak, jak w latach ubiegłych w programie HCC znalazło się kilka sesji dotyczących diagnostyki i leczenia chorób onkologicznych oraz organizacji sieci onkologicznej w Polsce. Te wszystkie wątki, które będziemy poruszali podczas HCC nie są krytyką, tylko konkretnymi propozycjami, które mają pomóc decydentom w dobrym wdrożeniu elementów organizacyjnych zawartych już w strategicznym programie walki z rakiem, opracowanym przez ponad 80 ekspertów, onkologów polskich - podnosił prezes PUO.
Wskazał, że co prawda rozpoczęła się realizacja Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, ale jest to zaledwie fragment Cancer Planu, zawierającego wszystkie elementy, które łączą się docelowo z poprawą wyników leczenia, przede wszystkim zwracając uwagę na konieczność inwestowania w coś co zwróci się państwu polskiemu, czyli nieustającą edukację społeczeństwa oraz lekarzy wszystkich specjalizacji.
Konieczna jest dyskusja nad tym, w jaki sposób zorganizować sieć onkologiczną, żeby polski pacjent miał blisko do dobrej opieki.
- W tej chwili oceniamy, że 50 proc. pacjentów ma dostęp do najlepszej opieki onkologicznej. Niestety połowa pacjentów ma leczenie subopytymalne. Chcemy zachęcić decydentów, żeby polski pacjent miał dostęp do takiego leczenia, jak pacjent w Unii Europejskiej, bo przecież my też jesteśmy w Unii. Przystępujemy do dyskusji z wielką nadzieją, bo po raz pierwszy usłyszeliśmy od premiera, że zdrowie będzie priorytetem. To jest bardzo obiecujące. Będziemy trzymali decydentów za słowo - zaznaczył dr Meder.
Kongres otwarty dla wielu środowisk
- Nie chcę powtarzać jak bardzo jesteśmy w tyle, jeśli chodzi o finansowanie, ale żeby zwiększyć te środki, trzeba przygotować odpowiedni system organizacyjny - monitorowania jakości diagnozy i leczenia, i kontraktowania z tymi świadczeniodawcami, którzy będą ściśle realizowali światowe standardy - dodał szef Polskiej Unii Onkologii.
Podkreślił, że z chorobą nowotworową żyje dzisiaj w Polsce ponad 600 tys. ludzi.
- Coraz więcej chorób nowotworowych ze śmiertelnych staje się przewlekłymi. To dzięki dostępowi do nowych technologii, nowych leków, nawet i dzięki temu, że jesteśmy wstanie przedłużyć życie pacjenta do pojawienia się nowej metody leczenia. O tym wszystkim będziemy dyskutowali na tegorocznym Kongresie Wyzwań Zdrowotnych - zapowiedział dr Meder.
Redaktor naczelny Rynku Zdrowia Wojciech Kuta podsumował, że HCC jest jedynym w Polsce i jeden z nielicznych w Europie kongresów o takiej skali tematów, gdzie spotykają się przedstawiciele świata nauki, gospodarki, biznesu, finansów, rynku ubezpieczeniowego, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej zaangażowani w ochronie zdrowia, a także pacjenci - i to po stronie prelegentów i słuchaczy.
Szczegółowa agenda Kongresu już wkrótce na stronie: www.hccongress.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)