Zanieczyszczone powietrze w stolicy Indii powodem zamknięcia szkół

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2016 13:16

Władze New Delhi, które jest najbardziej zanieczyszczoną stolicą na świecie, ogłosiły w niedzielę (6 listopada) szereg środków kryzysowych, ponieważ od blisko tygodnia poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza 20 razy normę. Zamknięte co najmniej do środy będą szkoły.

Zanieczyszczone powietrze w stolicy Indii powodem zamknięcia szkół
Zanieczyszczone powietrze w stolicy Indii powodem zamknięcia szkół. FOT. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Władze wstrzymały też na najbliższe pięć dni wszystkie prace budowlane i wyburzanie, a mieszkańców wezwano do niewychodzenia bez pilnej potrzeby z domów.

Władze badają możliwość sztucznego wywołania deszczu i ponownego wprowadzenia ograniczeń w ruchu pojazdów; ten ostatni środek stosowano już parokrotnie w tym roku.

Od tygodnia New Delhi spowite jest gęstą mgłą, co w tym roku zbiegło się ze świętem Diwali (hinduistyczne święto światła, obchodzone przez kilka dni w całych Indiach), po którym co roku od towarzyszących mu petard i fajerwerków w New Delhi wzrasta poziom zanieczyszczenia.

W tym roku na zanieczyszczenie powietrza w stolicy wpłynęło palenie odpadów rolnych w sąsiednich stanach Harijana i Pendżab.

W niedzielę przeciwko obecnej sytuacji demonstrowało na ulicach kilkaset osób.

Indyjska stolica, którą zamieszkuje 17 mln ludzi, jest jednym z najludniejszych i najbardziej zanieczyszczonych miast świata. W całych Indiach aż 13 miast należy według WHO do 20 najbardziej zanieczyszczonych ośrodków miejskich na Ziemi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum