Zalecenia NFZ: ze względu na epidemię ograniczmy część planowych zabiegów medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 października 2020 11:00

NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe ograniczenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo, aby zminimalizować ryzyko transmisji infekcji COVID-19 i zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala - wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie Funduszu.

Zalecenia NFZ: ze względu na epidemię ograniczmy część planowych zabiegów medycznych
Jak podkreśla Fundusz ograniczenie nie powinno obejmować planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Ponadto zaleca, aby przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia i wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Zalecenie dotyczy przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w zakresie: diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności: endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, dużych zabiegów torakochirurgicznych, nefrektomii i histerektomii.

Ograniczenie nie powinno obejmować planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. NFZ przypomniał, że w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyko dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i możliwe tego skutki.

Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - zalecenia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum