Zakres diagnostyki i konsultacje lekarza z lekarzem w POZ: trwają dyskusje w ministerstwie

Autor: • Źródło: PAP28 września 2022 15:00

Zakres stosowania diagnostyki w ramach budżetu powierzonego i konsultacje lekarza z lekarzem to - jak przekazał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski - dwa obszary, nad którymi trwają jeszcze dyskusje w ramach planowanych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej.

Zakres diagnostyki i konsultacje lekarza z lekarzem w POZ: trwają dyskusje w ministerstwie
Opieka koordynowana i zakres badań w ramach budżetu powierzonego. Fot. Shutterstock
  • Szef MZ był pytany na konferencji prasowej w Warszawie o zmiany, jakie mają objąć Podstawową Opiekę Zdrowotną
  • Chodzi o zmienione rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej
  • Przepisy te m.in. rozszerzają listę badań, na które mogą kierować lekarze POZ, a na które dotąd mogli wysłać specjaliści
  • Nowe rozwiązania przewidują m.in. opcję konsultacji lekarza z lekarzem. W rozporządzeniu mowa jest też m.in. o czterech zakresach opieki koordynowanej. Regulacja wejdzie w życie 1 października

Trwają przygotowania do wprowadzenia zmian

- Finiszujemy, jeśli chodzi o kwestię przygotowania i wdrożenia modelu opieki koordynowanej. (…) Finalizujemy ostateczną wersję zarządzeń prezesa NFZ, bo rozporządzenie MZ zostało wydane w tym zakresie - powiedział mediom szef MZ.

Podał, że są dwa obszary dyskusji - zakres stosowania diagnostyki w ramach budżetu powierzonego i korzystanie ze specjalisty, konsultacje lekarza z lekarzem.

- W tej chwili, razem ze środowiskiem, bo to nie jest tak, że sami szukamy rozwiązania, pracujemy nad tymi dwoma zagadnieniami - powiedział minister.

- Chcemy przypilnować tej daty pierwszego października, jeżeli chodzi o zaprezentowanie regulacji, danie możliwości podmiotom do zgłaszania się - zaznaczył.

Szef MZ stwierdził, że zainteresowanie podmiotów jest bardzo duże, ale poddanie konkretnych danych będzie możliwe po zaprezentowaniu ostatecznej wersji zarządzenia prezesa NFZ i reakcji na nie.

- Przypominam, że pacjenci mają swobodę wyboru. Tam, gdzie ten pakiet jest szerszy, można się przenieść - zauważył.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum