Zakopane: zajęcia stacjonarne w szkołach jednak od 1 a nie od 28 września; nie ma zgody sanepidu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2020 07:30

Zajęcia stacjonarne w szkołach w Zakopanem rozpoczną się od 1 września - poinformował w czwartkowym (27 sierpnia) oświadczeniu burmistrz miasta Leszek Dorula. Zmiana decyzji władz miasta wiąże się z negatywnym stanowiskiem w tej sprawie państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Zakopanem.

Zakopane: zajęcia stacjonarne w szkołach jednak od 1 a nie od 28 września; nie ma zgody sanepidu
Zmiana decyzji władz miasta wiąże się z negatywnym stanowiskiem państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Zakopanem. Fot. pixabay

"Niemniej jednak, w związku ze zmianą opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, musimy dostosować się do nowego stanowiska, które przewiduje rozpoczęcie zajęć stacjonarnych w szkołach z dniem 1 września 2020 roku" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej miasta.

Burmistrz podkreślił w oświadczeniu, że decyzja władz miasta o tym, że zajęcia stacjonarne w zakopiańskich szkołach rozpoczną się dopiero 28 września, a do tego czasu uczniowie mieli odbywać naukę zdalną, "podjęta została w trosce o zdrowie dzieci, młodzieży i nauczycieli w szkołach na terenie Gminy Miasta Zakopane".

"Wyrażamy głębokie przekonanie, że późniejszy powrót do nauczania stacjonarnego po okresie wakacyjnym jest najlepszym sposobem na powstrzymanie rozwoju pandemii koronawirusa" - podkreślił burmistrz.

W środę władze miasta ogłosiły, że ze względu na rozwój sytuacji epidemiologicznej w regionie zajęcia stacjonarne w zakopiańskich szkołach rozpoczną się dopiero 28 września. Do tego czasu uczniowie mieli odbywać naukę zdalną. Decyzja ta spotkała się z ostrą reakcją władz regionu, odniósł się do niej też minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita ocenił w czwartek, że decyzja władz Zakopanego o przeniesieniu rozpoczęcia zajęć stacjonarnych w tamtejszych szkołach na 28 września nie ma podstaw prawnych. We wspólnym komunikacie wydanym przez wojewodę Kmitę, małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak i wojewódzkiego inspektora sanitarnego Jarosława Foremnego napisano, że dyrektor szkoły lub placówki ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogącą stwarzać zagrożenie dla zdrowia uczniów może zawiesić zajęcia na czas oznaczony za zgodą organu prowadzącego wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego miejscowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula w oświadczeniu poinformował, że w czwartek otrzymał pismo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Zakopanem zmieniające wcześniejszą pozytywną opinię na temat zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest burmistrz miasta. Decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych i prowadzeniu ich w formie zdalnej w okresie od 1 do 25 września 2020 roku podjęto na wniosek dyrektorów zakopiańskich szkół podstawowych.

Wniosek ten - przekonują władze Zakopanego - wcześniej uzyskał pozytywną opinię państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Zakopanem, wyrażoną telefonicznie wiceburmistrz Zakopanego Agnieszce Nowak-Gąsienicy oraz naczelnik Wydziału Oświaty Anecie Zwijacz-Kozicy.

"Ze względu na panującą w naszym regionie sytuację epidemiologiczną, decyzja o wyrażeniu zgody na zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach była słuszna" - ocenił burmistrz w oświadczeniu.

PAP - Rafał Grzyb

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum