Zakażenia koronawirusem wśród zaszczepionych. Ktoś manipuluje danymi?

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia, Twitter01 stycznia 2022 14:01

Zaledwie 2,36 proc. w pełni zaszczepionych Polaków zostało zakażonych koronawirusem. Od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką 19,03 proc. zakażeń stanowili w pełni zaszczepieni - podało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

Dotychczas w Polsce wykonano prawie 47 mln szczepień przeciwko COVID-19 FOT. PAP
  • Resort zdrowia podał, że od momentu rozpoczęcia szczepienia w Polsce drugą dawką 19,03 proc. zakażeń dotyczyło osób w pełni zaszczepionych
  • Tylko 2,36 proc. w pełni zaszczepionych osób w Polsce zostało zakażonych koronawirusem - poinformowało 31 grudnia na Twitterze Ministerstwo Zdrowia
  • W mediach społecznościowych nie brakuje opinii, że te dane nie są w pełni miarodajne, a odsetek zakażeń wśród osób zaszczepionych szybko rośnie w ostatnich dniach, czego statystyki MZ nie pokazują

"Zgony nie są związane ze szczepieniem"

- Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia 10,69 proc. stanowiły osoby zaszczepione. Zgony nie są związane ze szczepieniem - informowało na Twitterze w piątek, 31 grudnia Ministerstwo Zdrowia.

Resort zdrowia podał, że od rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19 drugą dawką w Polsce zmarły 61 002 osoby zakażone koronawirusem. Liczba zgonów wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki wynosi 6 526.

Liczba zakażeń w Polsce od rozpoczęcia szczepienia drugą dawką to ponad 2,6 mln

- Zaledwie 2,36 proc. w pełni zaszczepionych osób zostało zakażonych koronawirusem. Od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką 19,03 proc. zakażeń stanowili w pełni zaszczepieni - poinformowało w piątek, 31 grudnia Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

MZ wskazało w mediach społecznościowych, że "liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką" sięga ponad 2,6 mln, a "liczba zakażeń wśród pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki" wynosi prawie pół miliona (498 534).

W odpowiedzi na resortowe statystki jeden z użytkowników Twittera wskazał - także powołując się na dane MZ - że w ostatnim tygodniu osoby zaszczepione stanowiły aż 45 proc. zakażonych SARS-CoV-2.

Czytaj także  Pielęgniarki i położne muszą się zaszczepić. OZZPiP zapowiada analizę rozporządzenia

Tak Polacy szczepią się przeciwko COVID-19

Dotychczas w Polsce wykonano prawie 47 mln szczepień przeciwko COVID-19, w tym jedną dawką ponad 21,6 mln, a 2. dawką ponad 18,4 mln. Liczba osób w pełni zaszczepionych przekroczyła 21 mln. Liczba szczepień trzecią dawką to prawie 192,5 tys., a dawką przypominającą - ponad 6,6 mln.

16 grudnia 2021 r. ruszyły w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19 wśród dzieci w wieku 5-11 lat. Otrzymują one zmniejszoną dawkę preparatu firmy Pfizer. Do 31 grudnia pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 208 tys. dzieci w tej grupie wiekowej.

Jak przypominaliśmy w przeglądzie wydarzeń w polskiej ochronie zdrowia w minionych 12 miesiącach, 8 marca 2021 r. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Radiowej Jedynce: - Chciałbym, żeby do wakacji udało się wyszczepić przeciwko COVID-19 przynajmniej 60-70 proc. Polaków. Czy to się uda, trudno mi w tej chwili powiedzieć - przyznał.

Dziś wiemy, że się nie udało, a odsetek osób w pełni zaszczepionych wynosi obecnie w Polsce 54,4 proc. (stan na 31 grudnia 2021 r.).

Czytaj także:

Koronawirus. Raport MZ z 1 stycznia: ponad 12 tys. nowych zakażeń. Nadal bardzo dużo zgonów

Doustny lek na COVID-19 jest już dostępny dla pacjentów w Wielkiej Brytanii. Chodzi o Paxlovid

Będą finansowe konsekwencje za brak obowiązkowych szczepień na COVID-19

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum