×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Zakaz sprzedaży "energetyków" także w szkołach dla dorosłych i w firmach. Sejm poparł ustawę

Autorzy: PAP; oprac. JW • Źródło: PAP17 sierpnia 2023 18:58Aktualizacja: 17 sierpnia 2023 20:15

Sejm odrzucił w czwartek, 17 sierpnia, większość poprawek Senatu do ustawy wprowadzającej zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny, tzw. energetyków, osobom do 18. roku życia, zakaz sprzedaży w placówkach oświatowych i w automatach.

Zakaz sprzedaży "energetyków" także w szkołach dla dorosłych i w firmach. Sejm poparł ustawę
Ustawa o zakazie sprzedaży energetyków trafi do podpisu prezydenta. Fot. Shutterstock
 • Sejm przyjął w czwartek, 17 sierpnia, ustawę wprowadzającą zakaz sprzedaży tzw. energetyków dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia
 • Odrzucono większość poprawek Senatu, w tym tę, która dopuszczała możliwość sprzedaży "energetyków" w automatach zlokalizowanych szkołach dla dorosłych, szkołach policealnych, jednostkach systemu szkolnictwa wyższego i przedsiębiorstwach
 • Vacatio legis zakazu sprzedaży napojów energetycznych oraz obowiązku ich oznaczania przyjęto do dnia 1 lipca 2024 r.
 • Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta

Zakaz sprzedaży tzw. energetyków z poparciem Sejmu. Przeszła tylko jedna poprawka Senatu

Chodzi o nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym i niektórych innych ustaw. Wprowadza ona zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia oraz zakaz sprzedaży takich napojów w szkołach. Chodzi o napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny w ilości powyżej 150 mg na 1 litr.

Vacatio legis przepisów dotyczących zakazu sprzedaży napojów energetycznych oraz obowiązku ich oznaczania przyjęto do dnia 1 lipca 2024 r. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. 

Sejm nie poparł propozycji Senatu, by napoje energetyczne mogły być sprzedawane w automatach w określonych miejscach, niedostępnych dla osób poniżej 18. roku życia, np. w szkołach dla dorosłych, szkołach policealnych, jednostkach systemu szkolnictwa wyższego i przedsiębiorstwach.

Sejm nie poparł również propozycji, że dla oznaczenia opakowań napoju energetycznego można będzie użyć równoznacznego określenia np. "napój energetyzujący".

Posłowie nie poparli też poprawki mówiącej, że produkcja lub importowanie napojów energetycznych niespełniających wymogów ustawowych w zakresie obowiązku oznaczenia opakowania jednostkowego będzie zagrożone wyłącznie grzywną do 200 tys. złotych. Wcześniej zakładano, może to być także kara ograniczenia wolności, albo obie te kary łącznie.

Część napojów energetycznych może zostać wycofana ze sprzedaży

Sejm ponadto odrzucił poprawki zakładające, że zakaz sprzedaży napojów energetycznych nie dotyczy napojów wyprodukowanych lub importowanych przed dniem wejścia w życie ustawy - o ile ich sprzedaż nastąpi w ciągu 24 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizowanych przepisów. Ta poprawka przesądza, że po upływie tego terminu napoje energetyczne, które nie będą spełniały wymogów ustawowych w zakresie ich oznaczenia, będą musiałby być wycofane ze sprzedaży.

Sejm odrzucił też poprawkę zmierzającą do wydłużenia vacatio legis z 1 stycznia 2024 r. do 1 lipca 2024 r. przepisów dotyczących zakazu sprzedaży i oznaczania produktów.

Sejm opowiedział się natomiast za poprawką eliminującą obowiązek umieszczania na jednostkowym opakowaniu napoju energetycznego informacji w ramce zajmującej co najmniej 1/10 powierzchni opakowania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze