Zakaz przyjmowanie darowizn - w szpitalach czekają na interpretację przepisu

Autor: SAB/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2012 14:52

Ustawa refundacyjna zakazuje szpitalom przyjmować darowizny. Ministerstwo Zdrowia uspokaja: darowizna niełącząca się z zachętą nie jest zakazana. W Instytucie Pomniku - Centrum Zdrowia Dziecko mówią: - Z pełnym zaufaniem przyjmiemy dary od WOŚP.

Z ustaleń dziennika "Rzeczpospolita" wynika, że przez wadliwe prawo do szpitali mogą nie trafić pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą, a WOŚP zamierza zakupić m.in. taki sprzęt z zebranych w tym roku pieniędzy.

Niepewność wywołuje art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej. Zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia poproszone przez „Rzeczpospolitą" o interpretację przepisu odpowiedziało, że wszystko zależy od sytuacji i każdą oceni indywidualnie.

Jak wyjaśniał Jakub Gołąb, rzecznik resortu zdrowia, darowizna niełącząca się z zachętą nie jest zakazana. Ministerstwo uzna natomiast, że nielegalna będzie sytuacja, w której obdarowany szpital w zamian za darmowe leki zobowiąże się zaopatrywać w farmaceutyki u danego przedsiębiorcy.

Obaw związanych z przyjmowaniem darów od WOŚP w związku z zapisem art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej nie ma Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka.

- Oczywiście analizujemy wszystkie zapisy ustawy, jednak nie chcemy doprowadzać sytuacji do absurdu, nie wydaje się nam aby ustawa refundacyjna w jakikolwiek sposób wpływa na na tego rodzaju działania. Z pełnym zaufaniem przyjmiemy dary od WOŚP, a jeżeli chodzi o leki refundowane to już przed wejściem ustawy refundacyjne podchodziliśmy do tego zapisu z dużą starannością - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Paweł Trzciński, rzecznik prasowy placówki.

Prof. Ewa Wender-Ożegowska, z Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu ma nadzieje, że ta dziwna sytuacja szybko się wyjaśni.

- Sytuacja nas niepokoi, bo to nie tylko kwestia pomp, ale też insulin, czy glukometrów. Takie pompy w znacznym stopniu poprawiają komfort pacjentek w ciąży oraz dają możliwość uzyskania bardziej miarodajnych wyników - tłumaczy dla portalu rynekzdrowia.pl prof. Ewa Wender-Ożegowska.

Jak wyjaśnia profesor Wender-Ożegowska, pacjentka, dzięki zastosowaniu pompy insulinowej ma założone jedno wkłucie, tą drogą dostarczana jest przez całą dobę insulina dawkowana po odpowiednim zaprogramowaniu urządzenia. 

 - Dzięki WOŚP ciężarne kobiety miały wypożyczane pompy na okres planowania ciąży i nie płaciły za wkłucia. Tym bardziej więc dziwi, że od lat resort akceptował taki układ, a teraz raptem ma się to zmienić? Na stan obecny mam rozdanych kilka pomp, mam nadzieje, że to nie jest niezgodne z prawem? - zastanawia się pani profesor analizując medialne doniesienia.

Prawnicy podkreślają, że zapewne budzący tyle wątpliwości zapis w ustawie wymaga po prostu tylko doprecyzowania.

Jak wyjaśnia na łamach "Rzeczpospolitej" Tomasz Kaczyński, prawnik z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka, resort zdrowia zakazał przekazywania jakichkolwiek zachęt związanych z lekami refundowanymi. Czymś innym będzie przekazanie przez WOŚP pomp insulinowych służących do podawania leków objętych refundacją. Podkreśla, że ustawodawca zamierzał dzięki przepisowi walczyć z patologią, ale sformułował go tak niefortunnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum