Zainteresowanie szczepieniami maleje. Punkty rezygnują ze szczepionek i zamykają się

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia01 lipca 2021 15:11

Zamykają się punkty szczepień powszechnych i brakuje chętnych na szczepienie - to wnioski, jakie podczas czwartkowej konferencji przedstawił minister Michał Dworczyk. Wciąż jednak pojawiają się sygnały o problemach z rejestracją na drugą dawkę szczepionki na COVID-19.

Punkty szczepień powszechnych rezygnują ze szczepionek, bo brakuje chętnych na ich przyjęcie/Fot. Shutterstock
  • Liczba rejestracji na przyjęcie szczepionek przeciw COVID-19 spada. Tylko w tym tygodniu do punktów nie dojechało prawie milion dawek - poinformował minister Michał Dworczyk
  • Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wspomniał jednak o "uwalnianiu drugich dawek" i możliwości szczepień w dowolnym punkcie z jednoczesnym anulowaniem drugiego terminu w punkcie domyślnym
  • Jeżeli punkt odmawia szczepienia drugą dawką, nie przymusimy do tego - mówił Dworczyk. Dodał, że punkty rezygnują dziś ze szczepionek

Brakuje chętnych na szczepienia

W tej chwili mamy 54 procent dorosłych Polaków zaszczepionych przynajmniej pierwszą dawką lub zarejestrowanych - poinformował podczas konferencji minister Michał Dworczyk. Dodał jednak, że spada dynamika rejestracji.

- Znowu odnotowaliśmy tydzień do tygodnia spadek o 30 procent: w zeszłym tygodniu było 49 tys. dziennie osób, które się rejestrowały i to jest oczywiście bardzo niepokojące zjawisko - zaznaczył.

- W tym tygodniu po raz pierwszy blisko milion dawek szczepionki nie pojechało do punktów, bo punkty wykonujące szczepienia zrezygnowały z prawie miliona dawek szczepień - powiedział Dworczyk. Jako przyczynę podał fakt, że brakuje osób zainteresowanych szczepieniami.

- Z tego też powodu pierwsze punkty szczepień powszechnych zaczynają się - i sygnalizują o tym - że będą zamykane. Ciężar szczepień przejmą punkty populacyjne między innymi POZ ale nie tylko. Tak jak już sygnalizowaliśmy wcześniej, dzisiaj największym wyzwaniem jest przekonywanie Polaków do szczepienia - przyznał Dworczyk, ale dodał, że 75 procent Polaków pozytywnie ocenia realizację Narodowego Programu Szczepień.

Uwolnienie drugich dawek

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski powiedział o zmianach, które mają uelastycznić system.

- Tą zmianą, która dotyka pewnie wszystkich nas, którzy czekają na drugą dawkę, jest uwolnienie drugich dawek. Będzie można na drugą dawkę zapisać się w dowolnym miejscu - poinformował.

- Od dzisiaj można to zrobić w całej Polsce. Punkty będą mogły od razu zapisać na szczepienie. System automatycznie anuluje to drugie szczepienie, uwolni w ten sposób termin, dzięki temu również będzie lepsze zarządzanie tymi dawkami w poszczególnych punktach - kontynuował Kuczmierowski.

Punkty szczepień będą miały możliwość zamawiania dawek niezależnie od harmonogramu szczepień i będą mogły niemal z dnia na dzień zamawiać dostawy dodatkowych szczepionek, gdyby była taka potrzeba. Prezes RARS nie widzi w związku z tym ryzyka, że gdzieś zabraknie szczepionek. - Mamy w tej chwili ich pewien zapas w związku z tym żadnych tego typu ryzyk nie przewidujemy - powiedział.

Czytaj również: Druga dawka w dowolnym punkcie. Od dziś zmiany w systemie szczepień na COVID-19. Jak to działa?

Problemy z drugą dawką szczepionki

Poruszony został także problem odmawiania szczepień drugą dawką.

- Trzeba sobie jasno powiedzieć: my na to nie mamy wpływu dlatego, że udział w programie i zarządzanie bezpośrednią pracą każdego punktu szczepień, czy populacyjnego czy powszechnego, zależy od podmiotu, który prowadzi ten punkt. W związku z tym tutaj nie możemy narzucić takiego obowiązku - powiedział Michał Dworczyk.

- Wszędzie są rekomendacje jeśli chodzi o zamawianie szczepionek. Odbywa się ona na bieżąco w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - kontynuował - i z tym nie ma żadnego kłopotu, dlatego, że punkty dzisiaj wręcz rezygnują ze szczepionek, a nie jest tak, że jest jakiś problem z ich zamawianiem.

- Jeśli jakiś punkt twierdzi że nie chce tego robić, nie chce pacjentów, którzy w tym punkcie nie otrzymali pierwszej dawki, to my nie przymusimy do tego takiego punktu. Ale zakładam że będą to sytuacje wyjątkowe, dlatego, że jednak wszystkim lekarzom, wszystkim przedstawicielom personelu medycznego zależy na tym, aby jak najwięcej osób efektywnie zaszczepiło się - dodał minister.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum