Zaglądamy do Białego Miasteczka 2.0. i przypomnimy jak wyglądało to w 2007 roku

Autorzy: Luiza Jakubiak; Paulina Gumowska • Źródło: Rynek zdrowia12 września 2021 15:01

Po zakończeniu protestu 11 września, medycy wybudowali, zapowiadane zresztą miasteczko 2.0. Otworzyła je Dorota Gardias, twarz protestów sprzed 14 lat. - Zostajemy do skutku - mówi nam Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów.

    • Pierwszą noc w miasteczku spędziło ok. 30 osób
    • "Swój" namiot mają też rolnicy z AGROunii, którzy wsparli protest
    • Protestujący zapowiadają, że będą w miasteczku tak długo aż zostaną spełnione ich postulaty 

Białe Miasteczko miało pierwotnie stanąć bliżej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w miejscu gdzie przed 14 laty mieściło się pierwsze Białe Miasteczko. W sobotę, w dniu protestu, dostępu do KPRM i pasu zieleni wzdłuż Kancelarii i Łazienek Królewskich, pilnie strzegł kordon policji. Protestujący musieli więc rozłożyć miasteczko w innym miejscu - bliżej wejścia do Ogrodu Botanicznego.

Oficjalna inauguracja miała miejsce podczas konferencji prasowej w sobotę, o godz. 21.

- Białe miasteczko, jak pamiętamy z historii najnowszej, było pewnym symbolem trudnego momentu dla ochrony zdrowia, kiedy to pielęgniarki wzięły na siebie ciężar odpowiedzialności, żeby zawalczyć o pacjentów, o siebie, żeby po prostu ten system był trochę lepszy. Mamy takie poczucie, że dziś znowu jest taki moment - mówił przedstawiciel Porozumienia Rezydentów Piotr Pisula. 

Zobacz galerię z pierwszego Białego Miasteczka: To było 7 długich dni. Było ich cztery. "Wywiadu Monice Olejnik udzielałam stojąc na parapecie"

Białe Miasteczko 2.0 - jak długo zostanie?

Dziś Piotr Pisula w rozmowie z nami dodał: Wczoraj w namiotach na noc zostało 30 osób, dzisiaj będzie podobnie. Stacjonarnie są tu obecnie pielęgniarki, rezydenci i ratownicy. Wiemy, że dzisiaj dołącza do nas fizjoterapeuci.

Na pytanie, jak długo zamierzają protestować, odpowiada: Do skutku.

- To największy i najliczniejszy protest pracowników opieki zdrowotnej. Jest jedność i mobilizacja środowiska - odpowiada. 

Czy nie macie obaw, że rząd będzie zwlekać? - dopytujemy.

- To może być gra na czas. Dopiero gdy nie da się udawać, że protest trwa zbyt długo i nie ma szans na przedłużanie tego stanu, rządzący pochylą się nad naszymi postulatami - podkreśla przedstawiciel Rezydentów. 

Białe Miasteczko 2.0 - plan działania na ten tydzień

W Białym Miasteczku mają się odbywać debaty, konferencje prasowe, będzie tu też okazja na bezpłatne badania profilaktyczne. W pierwszym tygodniu zaplanowano również dzień pielęgniarstwa i położnictwa, w drugim – dzień psychiatrii, potem dzień chirurgii i ortopedii, dzień chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej.

161858_620.jpeg
161858_620.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum