Zadaniem RPP jest działanie na rzecz pacjentów

Autor: Bolesław Piecha/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2011 17:20

Nie zgłaszałem wniosku o odwołanie rzecznika praw pacjenta. Chodziło o odrzucenie sprawozdania z jego działalności, wynikało z niego bowiem, że RPP zajmuje się jedynie mało istotną statystyką - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Zadaniem RPP jest działanie na rzecz pacjentów

Sprawozdanie RPP było zbyt ogólne, zdawkowe i w większym stopniu opisujące obowiązujące prawo w zakresie ochrony praw pacjenta, niż działania podejmowane przez rzecznika.

Z tego, co mi wiadomo, zdecydowanie więcej interwencji dotyczących ochrony zdrowia odbywa się w biurach poselskich, niż w biurze rzecznik praw pacjenta. Zapytałem, czy RPP zgodnie z ustawą zgłaszał konkretne inicjatywy w sprawach pacjenta, czy uczestniczył w postępowaniach dotyczących obrony praw pacjenta, czy nałożył jakieś kary. Odpowiedź na wszystkie pytania brzmi: nie. Po co nam zatem taki urząd i czym właściwie się zajmuje?

Mało przekonujący jest także argument, że sprawozdanie dotyczy zaledwie siedmiu pierwszych miesięcy funkcjonowania urzędu, czyli okresu, w którym ten dopiero się organizował.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, że rzecznik praw pacjenta powoływany jest przez premiera na wniosek ministra zdrowia. W ten sposób RPP staje się rzecznikiem rządu i - jak było do przewidzenia - pełni głównie zadanie PR-owskie. Jestem gotów założyć się, że podobne sprawozdanie usłyszymy za rok.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum