Zachodniopomorskie: szpitale odwołują się w sprawie sieci szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2017 18:01

Trzy placówki medyczne podległe zachodniopomorskiemu marszałkowi złożą odwołania dotyczące regionalnej sieci szpitali - poinformował Urząd Marszałkowski w Szczecinie.

Zachodniopomorskie: szpitale odwołują się w sprawie sieci szpitali
SPS ZOZ Zdroje w Szczecinie; FOT; Arch. RZ

W Zachodniopomorskiem do sieci weszło 29 szpitali udzielających całodobowych świadczeń, dysponujących izbami przyjęć lub szpitalnymi oddziałami ratunkowymi. Do sieci nie weszło w województwie osiem placówek.

Z wykazu wynika, że nie wszystkie profile, rodzaje i zakresy świadczeń przewidziane do podstawowego systemu zabezpieczenia szpitalnego realizowane do tej pory przez podległe marszałkowi placówki zostały zawarte w systemie - podał w czwartek (29 czerwca) zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

Protesty mają złożyć szpital w szczecińskich Zdrojach, Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne w Szczecinie i Szpital Regionalny w Kołobrzegu.

Jak poinformowały służby prasowe marszałka, szpital w Zdrojach zakwalifikowano do poziomu szpitali pediatrycznych, ale zabrakło w wykazie świadczeń oddziału neonatologii, oddziału okulistyki dla dzieci, poradni leczenia zeza dzieci, a także poradni ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci. Wykaz ma także nie uwzględniać oddziałów szpitalnych dla dorosłych.

Dyrektor zachodniopomorskiego NFZ Dariusz Ruczyński powiedział jeszcze w środę, przedstawiając kształt sieci w regionie, że w szpitalu w Zdrojach w zakresach interny i urologii zostaną ogłoszone konkursy uzupełniające.

- Dodatkowo w Zdrojach nie kwalifikują się oddział otolaryngologii jednego dnia i okulistyki jednego dnia; tutaj również ogłosimy konkursy. Sprofilujemy te konkursy do okulistyki dziecięcej i otolaryngologii dziecięcej z tego względu, że ten szpital wchodzi do sieci jako jedyny w województwie szpital pediatryczny - dodał Ruczyński.

Według Urzędu Marszałkowskiego w Szpitalu Regionalnym w Kołobrzegu do sieci nie weszła poradnia onkologiczna, natomiast Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie zakwalifikowano do poziomu szpitali onkologicznych, ale w wykazie profili nie znalazły się poradnia dermatologii i poradnia ginekologiczna. Jak podkreślono, Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie został przypisany do poziomu szpitali pulmonologicznych, ale niejednoznaczne jest dalsze funkcjonowanie poradni gruźlicy i chorób płuc zlokalizowanych poza gminą Koszalin.

"Sieć szpitali nie rozwiązuje najważniejszej kwestii, a mianowicie kwestii finansowania placówek medycznych. Brak jest ostatecznych, oficjalnych oraz szczegółowych informacji o wysokości ryczałtów, które otrzymają szpitale. Taka sytuacja powoduje, że dyrektorzy na niespełna trzy miesiące przed zmianą systemu finansowania nie wiedzą dokładnie, jakimi funduszami będą dysponować" - napisano w komunikacie.

Wykaz szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie ogłoszono we wtorek. Do 26 września wykazy te zostaną uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. do 30 czerwca 2021 r.

Nowa struktura finansowania lecznictwa szpitalnego zacznie obowiązywać od początku października.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum