Zachodniopomorskie: dzięki programowi "500 plus" więcej urodzeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2017 16:13

Dzięki programowi "Rodzina 500 plus" na Pomorzu Zachodnim odnotowano wzrost liczby urodzeń - poinformował wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, podsumowując pierwszy rok funkcjonowania programu.

Zachodniopomorskie: dzięki programowi "500 plus" więcej urodzeń
Fot. archiwum

- Program "500 plus" zakłada realizację trzech podstawowych celów, czyli wzrost liczby urodzeń, redukcja ubóstwa wśród polskich dzieci i inwestycje w rodzinę - powiedział dziennikarzom w środę 12 kwietnia) Subocz. Jak dodał, informacje z pierwszego roku funkcjonowania programu na Pomorzu Zachodnim pokazują, że udało się odwrócić negatywny trend demograficzny.

W czwartym kwartale 2016 r. na Pomorzu Zachodnim urodziło się o 7,45 proc. więcej dzieci niż w analogicznym okresie 2015 r. - podał Subocz.

Jak dodał wicewojewoda, wzrost urodzeń jest widoczny także wtedy, gdy porówna się początek ubiegłego roku i 2017 r. W styczniu br. urodziło się więcej o 18,12 proc. dzieci niż w styczniu 2016 r., w lutym 2017 r. zanotowano natomiast wzrost o 10,87 proc. w porównaniu z lutym 2016 r., a w marcu br. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku odnotowano wzrost o 1,25 proc.

W Zachodniopomorskiem dofinansowaniem objęto 155 tys. dzieci, a do rodzin w ciągu roku funkcjonowania programu trafiło blisko 909 mln zł. W województwie 127 świadczeń finansowych zamieniono na pomoc rzeczową.

Jak wynika z informacji wojewody, na Pomorzu Zachodnim pieniądze z programu "500 plus" zostały wydane głównie na żywność i odzież (31 proc.), a w dalszej części także na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci (24 proc.), hobby i rozrywkę (11 proc.), zwiększenie oszczędności (8 proc.), remont domu lub mieszkania (8 proc.), spłatę rachunków, kredytów i pożyczek (6 proc.), zakup trwałych dóbr w tym m.in. samochodu czy sprzętu agd (5 proc.), a także zaciągnięcie kredytu na duży wydatek, np. mieszkanie, czy dom (1 proc.).

Z ankiet przeprowadzonych wśród zachodniopomorskich beneficjentów programu "500 plus" wynika, że 46 proc. rodzin ocenia zdecydowanie pozytywnie program, natomiast pozytywnie 41 proc. - powiedziała zastępca dyrektora wydziału spraw społecznych zachodniopomorskiego wojewody Justyna Borzym. Jak dodała, na pytanie, czy rodziny w najbliższym czasie rozważają powiększenie rodziny, "tak" odpowiedziało ok. 20 proc.

W zdecydowanej większości pozytywnie oceniają wpływ programu na życie rodzin jego realizatorzy w regionie - powiedziała Borzym. Jako negatywny aspekt programu wskazują to, "że społeczeństwo jest bardziej roszczeniowe" - dodała.

Wicewojewoda zachodniopomorski podkreślał także, że dzięki programowi udało się istotnie ograniczyć liczbę dzieci znajdujących się w sytuacji skrajnego ubóstwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum