×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Zabrze: szpital prowadzi program edukacyjny dla pacjentów ze stomią

Autor: LJX/Rynek Zdrowia04 listopada 2013 18:11

W Szpitalu Miejskim w Zabrzu ruszają zajęcia grupy psychoedukacyjnej dla osób z wyłonioną stomią. Uczestnicy spotkają się z psychologiem, seksuologiem, rehabilitantem i pielęgniarką, którzy będą im pomagać w powrocie do normalnego, aktywnego życia.

Zabrze: szpital prowadzi program edukacyjny dla pacjentów ze stomią
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Najczęściej wyłonienie stomii to efekt chorób nowotworowych układu pokarmowego, jedyna, choć okaleczająca, możliwość leczenia. Dla pacjentów to trudne, krępujące doświadczenie. Chcemy im pomóc, dlatego zajęcia są bezpłatne i otwarte nie tylko dla pacjentów leczonych wcześniej w naszym szpitalu - mówi prezes szpitala, Mariusz Wójtowicz.

Choć największą grupę ze stomią stanowią osoby w wieku 50-70 lat, to takiego rozwiązania potrzebuje też wielu 30-40-latków. Problem w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn.

Podczas 6 spotkań tematycznych ich uczestnicy otrzymają kompleksową pomoc. W poradzeniu sobie w nowej sytuacji wesprze ich psycholog, rehabilitant doradzi wskazane dla nich ćwiczenia, pielęgniarka wyjaśni, jak właściwie obchodzić się ze stomią. Będzie też możliwość poznania oferty produktów, które ułatwiają osobom ze stomią normalne życie. Uczestnicy grupy spotkają się także z seksuologiem na zajęciach nakierowanych na podniesienie jakości intymnych relacji.

Stomia, tzw. sztuczny odbyt, to chirurgiczne połączenie jelita lub moczowodu z powierzchnią ciała. Przyklejany do skóry brzucha lub odpowiedniej podkładki worek stomijny gromadzi wyciekającą treść jelitową. Może być wykonywana na pewien czas lub na stałe. W Polsce żyje ok. 35 tys. osób ze stomią.

Zajęcia grupy rozpoczną się w szpitalu w w drugiej połowie listopada. W tej chwili trwa nabór uczestników do zajęć.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze