Zabrze: szpital prowadzi program edukacyjny dla pacjentów ze stomią
W Szpitalu Miejskim w Zabrzu ruszają zajęcia grupy psychoedukacyjnej dla osób z wyłonioną stomią. Uczestnicy spotkają się z psychologiem, seksuologiem, rehabilitantem i pielęgniarką, którzy będą im pomagać w powrocie do normalnego, aktywnego życia.

- Najczęściej wyłonienie stomii to efekt chorób nowotworowych układu pokarmowego, jedyna, choć okaleczająca, możliwość leczenia. Dla pacjentów to trudne, krępujące doświadczenie. Chcemy im pomóc, dlatego zajęcia są bezpłatne i otwarte nie tylko dla pacjentów leczonych wcześniej w naszym szpitalu - mówi prezes szpitala, Mariusz Wójtowicz.
Choć największą grupę ze stomią stanowią osoby w wieku 50-70 lat, to takiego rozwiązania potrzebuje też wielu 30-40-latków. Problem w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn.
Podczas 6 spotkań tematycznych ich uczestnicy otrzymają kompleksową pomoc. W poradzeniu sobie w nowej sytuacji wesprze ich psycholog, rehabilitant doradzi wskazane dla nich ćwiczenia, pielęgniarka wyjaśni, jak właściwie obchodzić się ze stomią. Będzie też możliwość poznania oferty produktów, które ułatwiają osobom ze stomią normalne życie. Uczestnicy grupy spotkają się także z seksuologiem na zajęciach nakierowanych na podniesienie jakości intymnych relacji.
Stomia, tzw. sztuczny odbyt, to chirurgiczne połączenie jelita lub moczowodu z powierzchnią ciała. Przyklejany do skóry brzucha lub odpowiedniej podkładki worek stomijny gromadzi wyciekającą treść jelitową. Może być wykonywana na pewien czas lub na stałe. W Polsce żyje ok. 35 tys. osób ze stomią.
Zajęcia grupy rozpoczną się w szpitalu w w drugiej połowie listopada. W tej chwili trwa nabór uczestników do zajęć.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)