Zabraknie lekarzy rodzinnych? W 56 gminach nie działa żaden POZ. Ministerstwo Zdrowia uspokaja

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia13 października 2022 12:15

Przez braki kadrowe kolejki pacjentów wydłużają się, szczególnie do lekarzy rodzinnych. W wielu małych miejscowościach mieszkańcy są pozbawieni opieki lekarskiej - alarmują ministra zdrowia posłowie. Wiceszef resortu Piotr Bromber wylicza, w ilu gminach w Polsce nie ma żadnej przychodni POZ. Wymienia też wprowadzane i planowane zmiany, które mają być remedium na braki kadrowe.

Zabraknie lekarzy rodzinnych? W 56 gminach nie działa żaden POZ. Ministerstwo Zdrowia uspokaja
Zabraknie lekarzy rodzinnych? W 56 gminach nie działa żaden POZ. Ministerstwo Zdrowia uspokaja Fot. PAP/Remigiusz Sikora
 • Aż w 13 województwach są gminy, w których nie ma placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Łącznie w całej Polsce w 56 gminach nie ma żadnej przychodni POZ
 • Stale rośnie natomiast średnia wieku lekarzy pracujących w dziedzinie medycyny rodzinnej i przekroczyła już 55 lat
 • Takie wyliczenia przedstawił wiceminister zdrowia Piotr Bromber w odpowiedzi na interpelację w sprawie braku lekarzy rodzinnych
 • Posłowie pytają: jakie działania podejmuje Ministerstwo Zdrowia w celu zapełnienia luki w zawodzie lekarza medycyny rodzinnej?
 • Wiceminister podkreśla m.in. że liczba lekarzy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w medycynie rodzinnej w trybie rezydenckim od 2015 r. wzrosła o 1156 lekarzy, co daje wzrost o prawie 133 proc.
 • Jako jedną z zachęt przy wyborze specjalizacji wskazuje podwyższenie zarobków w dziedzinach priorytetowych, do których medycyna rodzinna również się zalicza
 • I dodaje, że na obecne, październikowe postępowanie kwalifikacyjne, minister zdrowia przyznał najwięcej (401) miejsc rezydenckich właśnie w medycynie rodzinnej

W 56 gminach w Polsce nie ma żadnej placówki POZ

- Zgodnie z danymi sprawozdawczymi z NFZ za ostatni w pełni sprawozdany rok (2020), będącymi w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, wskazać należy, iż w 13 województwach znajdują się gminy, w których nie ma placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - czytamy w odpowiedzi resortu zdrowia na interpelację poselską ws. braku lekarzy rodzinnych.

- W sumie w całej Polsce w 56 gminach nie ma żadnej placówki POZ. Jednak należy zauważyć, że większość z tych gmin to tzw. "gminy obwarzankowe", zlokalizowane blisko miast posiadających POZ (41 z 56) - wylicza wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Podkreśla jednocześnie, że "wybór świadczeniodawcy POZ formalnie nie jest ograniczony miejscem zamieszkania danej osoby, zatem dana osoba może wybrać świadczeniodawcę również w innym miejscu niż miejsce zamieszkania, które z określonych względów będzie dla niej korzystniejsze pod względem logistycznym".

Średnia wieku lekarza rodzinnego w Polsce to już ponad 55 lat

Z przedstawionych w odpowiedzi danych wynika, że w latach 2017-2020 średni wiek lekarza rodzinnego w Polsce wynosił:

 • 2017 r.: 53,6 lat,
 • 2018 r.: 54,2 lat,
 • 2019 r.: 54,8 lat,
 • 2020 r.: 55,2 lat.

Dodano, iż minister zdrowia nie dysponuje danymi za lata 2015-2016 oraz 2021-2022.

Przedstawiono natomiast strukturę wieku, którą Ministerstwo
Zdrowia otrzymało od Naczelnej Izby Lekarskiej (stan na 31.12.2021).

 

Medycyna rodzinna. 7 076 zł za specjalizację

Posłowie dopytywali o działania resortu zdrowia w celu zapełnienia luki w zawodzie lekarza medycyny rodzinnej.

Jako jedną z zachęt Ministerstwo Zdrowia wskazuje podwyższenie zarobków w dziedzinach priorytetowych, do których medycyna rodzinna również się zalicza.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynagrodzenie zasadnicze brutto lekarza odbywającego specjalizację z grupy specjalizacji priorytetowych wynosi od 1 lipca 2022 roku:

 • w pierwszych dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury 7 076 zł - wzrost o 3 474 zł w stosunku do lipca 2016 (stan na lipiec 2016: 3 602
  zł),
 • po dwóch latach zatrudnienia w tym trybie 7 211 zł - wzrost
  o 3 321 zł w stosunku do lipca 2016 (stan na lipiec 2016: 3 890 zł)

- Należy również wskazać, że począwszy od 2016 r. Minister Zdrowia znacznie zwiększył limity przyjęć na kierunek lekarski (czyli kierunek, po którym można realizować staż a później specjalizację w dziedzinie medycyny rodzinnej) - czytamy w odpowiedzi.

Resort podkreśla, że sukcesywnie zwiększa również limity przyjęć na studia na kierunku lekarskim. Wylicza, iż na rok akademicki 2022/2023 wyniósł on łącznie 9 406, przy 6 188 miejscach w 2015/2016. 

Wyliczono, że w 2015 roku liczba uczelni kształcących na kierunku lekarskim wynosiła 15, gdzie aktualnie w 2022/2023 roku wynosi 23.

- Ponadto pod koniec 2021 r. wprowadzono regulacje, które przewidują wsparcie, ze środków budżetu państwa, osób podejmujących i odbywających odpłatne studia w języku polskim na kierunku lekarskim z obowiązkiem ich późniejszego odpracowania w publicznej służbie zdrowia - podkreśla wiceminister Bromber.

401 miejsc rezydenckich dla lekarzy rodzinnych

Zachętą mają być również zmiany w procesie naboru, czyli możliwość wskazania 15 wyborów obejmujących dziedzinę, tryb i miejsce odbywania
szkolenia specjalizacyjnego w preferowanej kolejności.

- W przypadku niezakwalifikowania się przez lekarza do odbywania specjalizacji w preferowanym województwie lub w preferowanej dziedzinie będzie on mógł zostać zakwalifikowany na jeden z kolejnych „wyborów” wskazanych we wniosku o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego, co do tej pory nie mogło mieć miejsca - wyjaśnia wiceminister, tłumacząc, że pierwsze postępowanie kwalifikacyjne na nowych zasadach odbędzie się jesienią 2022.

Podkreśla też, że liczba lekarzy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny rodzinnej w trybie rezydenckim od 2015 r. wzrosła o 1156 lekarzy, co daje wzrost o prawie 133 proc.

Źródło: MZ
Źródło: MZ

- Należy zauważyć, że medycyna rodzinna od kilku lat jest dziedziną medycyny, w której szkolenie specjalizacyjne zaczyna najwięcej lekarzy. W ciągu ostatnich 6 lat medycyna rodzinna nieustannie znajduje się w pierwszej czwórce dziedzin, w których szkolenie rozpoczyna największa liczba lekarzy, a niejednokrotnie była dziedziną, w której szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydenckim rozpoczęło najwięcej lekarzy - podkreśla Bomber.

I dodaje, że na obecne, październikowe postępowanie kwalifikacyjne, minister zdrowia przyznał najwięcej (401) miejsc rezydenckich właśnie w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Źródło: MZ
Źródło: MZ

Pełna odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na interpelację ws. braku lekarzy rodzinnych do pobrania poniżej.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum