×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

ZZA: wypowiedzi ministra podważają zaufanie pacjentów do lekarzy

Autor: ZZA/Rynek Zdrowia24 listopada 2017 15:21Aktualizacja: 24 listopada 2017 15:23

- Związek Zawodowy Anestezjologów wyraża swoją dezaprobatę dla publicznych wypowiedzi ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła określającego jako ,,haniebne i skandaliczne” decyzje lekarzy dotyczące rezygnacji z pracy powyżej 48 godzin w tygodniu - czytamy w stanowisku Zarządu Głównego ZZA nadesłanym do redakcji Rynku Zdrowia.

ZZA: wypowiedzi ministra podważają zaufanie pacjentów do lekarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

ZZA uważa, że „wypowiedzi Ministra Zdrowia  podważają zaufanie pacjentów do lekarzy a także powodują  eskalację konfliktu związanego z brakiem dialogu Ministerstwa Zdrowia ze środowiskiem medycznym”.

Związek przypomina, że zgodnie z obowiązującymi od 2008 roku regulacjami prawnymi w Unii Europejskiej, lekarze dobrowolnie mogą wyrazić zgodę na pracę przekraczającą maksymalny dopuszczalny czas pracy wynoszący 48 godzin w tygodniu.

„Wprowadzenie tych regulacji miało na celu poprawę bezpieczeństwa pacjentów poprzez zmniejszenie występowania działań niepożądanych, spowodowanych zmęczeniem, przepracowanego personelu medycznego. ZG ZZA otrzymuje informacje, że w wielu szpitalach, lekarze anestezjolodzy podjęli i podejmują decyzje o rezygnacji z pracy w dodatkowym wymiarze czasu pracy” - informują anestezjolodzy.

Związek Zawodowy Anestezjologów podkreśla, że „każdy lekarz ma prawo korzystać ze swoich ustawowych praw pracowniczych i deklaruje udzielenie pomocy prawnej wszystkim lekarzom anestezjologom poszkodowanym w związku z ewentualnymi i niezgodnymi z prawem działaniami przedstawicieli władzy publicznej”.

ZZA „apeluje do Ministra Zdrowia odpowiedzialnego za bezpieczeństwo zdrowotne obywateli do wznowienia dialogu społecznego ze środowiskiem medycznym”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze