ZUS zmienia godziny pracy. Od lipca sale obsługi klientów będą czynne dłużej

Autor: oprac. JKB • Źródło: ZUS, Rynek Zdrowia23 czerwca 2021 14:02

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, już od 1 lipca sale obsługi klientów będą czynne znacznie dłużej. Sytuacja dotyczy jednego dnia w tygodniu

ZUS od lipca będzie czynny dłużej na Dolnym Śląsku. Fot. Shutterstock
  • Zmiany w godzinach pracy dolnośląskiego ZUS. W każdy poniedziałek zostaną wydłużone godziny przyjmowania petentów
  • Nie każda sprawa wymaga osobistej wizyty w Zakładzie - rzeczniczka przypomina o e-wizycie
  • W czasie e-wizyty petent musi okazać dowód osobisty

Już od 1 lipca 2021 roku w każdy poniedziałek sale obsługi ZUS będą otwarte do godziny 18. Wszystko w związku z polepszającą się w kraju sytuacją epidemiologiczną. 

Przedłużona praca ZUS

- Przedłużone godziny pracy to możliwość osobistego załatwienia swoich spraw u nas dla tych osób, które są aktywne zawodowo i wcześniej przyjść do nas nie mogą – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Zachęcam do wizyt w poniedziałki po godz. 15.00 gdyż wtedy zazwyczaj nie ma żadnych kolejek – dodaje.

Rzecznika podkreśla, że nie każda wizyta w Zakładzie wymaga osobistego przybycia. Pomocne w tej sprawie jest indywidualne konto na platformie internetowej PUE ZUS. E-wizyta jest to wideorozmowa z ekspertem ZUS, więc potrzebny jest komputer z kamerą lub smartfon oraz dokument potwierdzający tożsamość. Ta forma wizyty została w ZUS wprowadzona w październiku 2020 i codziennie wybiera ją kilkaset osób. 

E-wizyta dla osób głuchych i niedowidzących

Także osoby głuche oraz niedosłyszące mogą umawiać wizytę internetową. Wystarczy wybrać na stronie ZUS opcję "umów e-wizytę", a następnie "umów e-wizytę w języku migowym". E-wizytę mogą również zarezerwować osoby niewidzące i niedowidzące. Na stronie e-wizyt zastosowane są, bowiem kolory i kontrast zgodne ze standardami dostępności WCAG 2.0. 

Ważna zasada dla petentów

Jak przypomina rzeczniczka, w czasie e-wizyty klient musi okazać dowód osobisty - wystarczy pokazać go do kamery podczas wideo rozmowy ze specjalistą ZUS. W internetowej wizycie może wziąć udział także opiekun faktyczny albo prawny - wówczas klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję przy rezerwacji.

W całej Polsce konto na PUE ZUS ma już ponad 7 mln osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum