ZUS: wciąż można składać wnioski o wyprawkę szkolną; wypłacono już 1,3 mld zł

Autor: • Źródło: PAP11 października 2022 10:24

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dotąd ok. 4,4 mln świadczeń na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Łączna kwota wypłaconych środków przekroczyła już 1,3 mld zł. Wnioski można składać do 30 listopada.

ZUS: wciąż można składać wnioski o wyprawkę szkolną; wypłacono już 1,3 mld zł
ZUS: wciąż można składać wnioski o wyprawkę szkolną; wypłacono już 1,3 mld zł Fot. Shutterstock

"Wnioski o świadczenie z programu +Dobry start+ złożono już dla ponad 4,6 mln dzieci. Oznacza to, że prawie 100 proc. uprawnionych złożyło już wniosek" - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł. Pieniądze te można wydać np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych.

O wyprawkę szkolną można ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada. Świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami - do 24 lat.

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS. Pieniądze z programu "Dobry start" przyznaje i wypłaca ZUS na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej.

Informacje na temat wniosku i jego obsługi można znaleźć na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu). Wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS i przejść do zakładki "Dobry start".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum