ZUS przypomina. Do 31 grudnia konieczny wniosek, żeby uniknąć podwójnego opodatkowania

Autor: PAP • Źródło: PAP30 grudnia 2021 09:59

Do 31 grudnia należy złożyć wniosek, który pozwoli na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Jak wyjaśnia rzecznik ZUS dotyczy to osób, które otrzymują równocześnie emeryturę z ZUS i KRUS, czy osoby samotnie wychowujące małoletnie dziecko, osiągające dochody z pracy i z renty rodzinnej.

ZUS przypomina. Do 31 grudnia konieczny wniosek, żeby uniknąć podwójnego opodatkowania
Wniosek należy złożyć do 31 grudnia. Foto: Shutterstock


Od 2022 zmiany w ZUS, które dotkną miliony Polaków. To trzeba wiedzieć

Podwójne opodatkowanie. Jak uniknąć?

Osoby, które otrzymują równocześnie emeryturę z ZUS i KRUS, czy osoby samotnie wychowujące małoletnie dziecko, osiągające dochody z pracy i z renty rodzinnej, powinny do 31 grudnia złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie - powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wyjaśnił, że "jest to niezbędne, by w rozliczeniu podatku za 2022 rok nie powstała niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł".

Przypomniał, że "każdy organ rentowy, w tym ZUS z urzędu obniża zaliczkę na podatek o kwotę zmniejszenia". "Podatnikowi przysługuje 12 takich ulg w roku, czyli po 425 zł miesięcznie, maksymalnie 5100 zł za 12 miesięcy" - zaznaczył.

Paweł Żebrowski wyjaśnił, że "w sytuacji, gdy senior pobiera jednocześnie emeryturę z ZUS i innego organu rentowego np. KRUS i nie złoży w jednej z instytucji wniosku o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, to przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł, którą trzeba będzie zwrócić do Urzędu Skarbowego".

Wskazał, że aby tego uniknąć, "warto złożyć w jednej instytucji albo ZUS (druk EPD-18), albo KRUS wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek". - Wówczas przy jednym świadczeniu nie będzie stosowana ulga, świadczenie będzie, co prawda niższe o 425 zł, ale nie trzeba będzie zwracać pieniędzy do Urzędu Skarbowego - wyjaśnił rzecznik ZUS.

Powiedział, że "analogiczna sytuacja dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko, która ma dochody z pracy i dochody z renty rodzinnej na małoletnie dziecko".

- Aby nie powstała niedopłata podatku, osoba taka powinna poinformować pracodawcę o dochodach z ZUS lub oddział ZUS, aby nie stosował kwoty zmniejszenia przy zaliczce od renty dziecka - dodał rzecznik. 

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS ma nowe narzędzia do kontroli L4

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze