ZUS: prawie 4 tys. wniosków w konkursie na dofinansowanie poprawy bezpieczeństwa pracy

Autor: • Źródło: PAP12 lipca 2022 12:34

Blisko 4 tys. wniosków wpłynęło do ZUS w konkursie, w którego ramach pracodawcy mogą otrzymać od 10 tys. do 300 tys. dofinansowania na poprawę bezpieczeństwa pracy w swojej firmie – przekazał we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS: prawie 4 tys. wniosków w konkursie na dofinansowanie poprawy bezpieczeństwa pracy

Wnioski można było składać do 8 lipca.

"W ramach konkursu na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2023 r. do ZUS za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl wpłynęło 3980 wniosków. To ponad 16 proc. więcej niż w roku 2021 roku" - przekazał PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Podał też, że w czasie naboru wniosków do Zakładu na skrzynkę konkurs@zus.pl wpłynęło prawie 2400 zapytań.

ZUS nagrodzi projekty, które zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi.

"Pracodawca może zdobyć dofinansowanie na przykład na działania, które zmniejszą nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości. Lista możliwości jest długa" - wskazał rzecznik ZUS.

Dofinansowanie może pokryć do 80 proc. szacowanej wartości projektu i wynieść od 10 tys. do 300 tys. zł na jednego pracodawcę. Łączna kwota, jaką ZUS planuje wydać na poprawę bezpieczeństwa w zakładach pracy, wynosi w tym roku budżetowym 90 mln zł. To o 15 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji konkursu.

W konkursie mogą wziąć udział aktywni przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłacaniem składek i podatków oraz nie korzystali z dofinansowania ZUS w ostatnich trzech latach. Nie mogą też znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.

Najlepsze projekty wybiorą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum