×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS często przegrywa w sądach z rencistami

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia09 maja 2012 09:04Aktualizacja: 09 maja 2012 09:05

Co trzecie odwołanie do sądu w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy kończy się przyznaniem ubezpieczonym praw do świadczeń. W przypadku rent rodzinnych i socjalnych odsetek uznanych roszczeń sięga blisko 25 proc. - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

ZUS często przegrywa w sądach z rencistami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem prawników, ZUS przegrywa tak dużo spraw, bo interpretuje przepisy ubezpieczeniowe bardzo restrykcyjnie, zbyt wąsko, ze stratą dla ubezpieczonych.

Warunkiem przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy jest wydanie przez lekarza orzecznika decyzji o niezdolności do pracy. Dla dokonania tych ustaleń konieczna jest zatem wiedza nie tylko ściśle medyczna, ale także z zakresu medycyny pracy. Okazuje się jednak, że znikomy odsetek orzeczników to lekarze medycyny pracy. Przeważnie nie mają oni nawet specjalizacji odpowiednich do schorzeń pacjenta.

Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS, broniąc zakładu wskazuje, iż jedną z decydujących kwestii jest to, że sądy uwzględniają inne wnioski dowodowe niż te, które mogą być przyjęte w postępowaniu przed organem rentowym.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze