biznes.onet.pl/Rynek Zdrowia | 24-05-2016 08:42

ZUS będzie wypłacał rekompensaty za błędy medyczne?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ustawą, która ma uporządkować kwestie przyznawania rekompensat poszkodowanym pacjentom. Wypłacane odszkodowania za tzw. błędy medyczne wyliczyłby Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wypłacane odszkodowania za tzw. błędy medyczne byłyby niższe, niż te przyznawane przez sądy, ale chory szybciej dostawałby pieniądze. Fot. Archiwum

Na początku lutego minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powołał zespół, który ma opracować założenia nowych przepisów regulujących pozasądowe dochodzenie roszczeń z tytułu wypadków medycznych. Prace zespołu trwają.

Lekarze orzecznicy ZUS w nowej propozycji mają oceniać, czy pacjent odniósł uszczerbek na zdrowiu i w jakim stopniu. Na podstawie ich opinii przyznawane byłyby rekompensaty poszkodowanym pacjentom. Według nowych zasad ważniejsze byłoby ustalenie faktu, że doszło do ''wypadku medycznego'', niż znalezienie winnego, tak jak to bywa w procesach przed sądami cywilnymi. 

W takiej formule przyszłość komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, które od 2012 r. działają przy wojewodach, stoi pod znakiem zapytania.

Więcej: www.biznes.onet.pl