ZUS. Prezes zapewnia o stabilności finansowej zakładu mimo trwającej epidemii. Odnotowano wzrost składek

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP24 czerwca 2021 11:17

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewnia o stabilności finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Epidemia nie przeszkodziła w regularnych wpływach składkowych.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska o stabilności zakładu. Fot. PAP/Mateusz Marek
  • Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska: sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w I kwartale wyglądała stabilnie mimo trwającej epidemii
  • Wpływ składek do funduszu był o 5,5 proc. wyższy od kwoty osiągniętej w 2020 roku
  • ZUS zanotował znaczny wzrost wypłat zasiłków chorobowych

Optymistyczny raport ZUS

Z raportu ZUS za I kwartał 2021 roku wynika, że sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym kwartale 2021 r. była stabilna. Dynamika wpływów składek do funduszu wyniosła 5,2 proc. rok do roku. Stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w okresie styczeń-marzec br. osiągnął 79,8 proc.

Największą pozycją przychodów FUS są składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu w okresie styczeń-marzec wyniosła 57,6 mld zł i była o 5,5 proc. wyższa od osiągniętej w tym samym okresie 2020 r.

- Sytuacja finansowa FUS w I kwartale br. wyglądała stabilnie mimo trwającej epidemii i związanej z tym trudnej sytuacji w wielu branżach gospodarki. Z każdym miesiącem tego kwartału poprawiały się wpływy składkowe w ramach e-składki, a także dane dotyczące liczby płatników składek, osób ubezpieczonych oraz cudzoziemców zarejestrowanych w ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnych - wskazała prezes ZUS.

- Z kolei po stronie wydatków obserwowaliśmy wzrost wypłat zasiłków chorobowych. Mimo to stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych powrócił do poziomów obserwowanych w latach 2018-2019 i osiągnął 79,8 proc. - dodała prof. Uścińska.

Statystyki przekazane przez ZUS

Z danych ZUS wynika, że liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Na koniec marca 2021 r. w ZUS było zarejestrowanych 766 036 obcokrajowców, co oznacza wzrost o 15,7 proc. w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku i wzrost o 5,6 proc. w stosunku do stanu na koniec 2020 r.

59,3 proc. z tej liczby, to osoby zatrudnione na umowę o pracę, 2,9 proc. - osoby prowadzące działalność gospodarczą, a pozostałe - to osoby objęte innymi formami zatrudnienia. Największą grupę (73,6 proc.) stanowili obywatele Ukrainy - w pierwszym kwartale ich liczba wyniosła 564 109 osób, tj. o 16,4 proc. więcej niż w tym samym okresie 2020 r. i o 5,9 proc. więcej niż w czwartym kwartale 2020 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum