ZPP: nie wszystkie szpitale muszą być spółkami, ale...

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2010 11:52

Decyzje o przekształceniach szpitali powinno poprzedzić m.in. określenie polityki zdrowotnej państwa w sytuacjach kryzysowych - uważa Marek Wójcik, ekspert ds. zdrowia w Związku Powiatów Polskich.

– Zanim podejmiemy decyzję o przekształceniach, powinniśmy wiedzieć, jak ma wyglądać system ochrony zdrowia w perspektywie kilkudziesięciu lat i jaka będzie zdrowotna polityka państwa w sytuacjach kryzysowych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marek Wójcik. – Przyjęcie założeń takiej polityki pozwoli na podjęcie decyzji w sprawie liczby placówek medycznych, które powinny pozostać pod kontrolą państwa i tych, które mogą zmienić status prawny.

Wójcik wyjaśnia, że kryterium powinno stanowić ratownictwo medyczne i w tym zakresie winny być określone potrzeby kraju. Względy bezpieczeństwa zdrowotnego powinny być podstawą decyzji o przekształceniach własnościowych.

Samorządowcy podkreślają, że samorządy powiatów i gmin, są obecnie jedynie teoretycznie odpowiedzialne są na swoim terenie za zdrowie publiczne .

–  Jaki możemy mieć wpływ na działalność placówek medycznych, jeśli na terenie gminy są placówki nieprzekształcone, dla których samorząd nie jest organem założycielskim? Możemy jedynie prosić szpitale o pewne decyzje – wyjaśnia Wójcik.  

W  opinii samorządowców, ich wpływ na działalność placówek medycznych powinien być  większy niż dotychczas. Brakuje jednak mechanizmów, które pozwalają na pełne przejęcie, już praktyczne, tej odpowiedzialności.

Samorządy chciałyby większych kompetencji w tym zakresie, a dałyby im je przekształcenia własnościowe placówek, dla których stałyby się organami założycielskimi.

Wójcik zwraca ponadto uwagę na fakt, że teraz wiele działań prozdrowotnych, w tym programów profilaktycznych, samorządy realizują ze środków własnych.

– Dlaczego samorządy nie mogą włączyć się do ogólnopolskich programów profilaktycznych, choć jest w kraju problem z wykorzystaniem przeznaczonych na ten cel  pieniędzy? – pyta Marek Wójcik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum