PAP/Rynek Zdrowia | 11-06-2015 15:51

ZP zagłosuje przeciwko rządowemu projektowi ustawy o in vitro, RP - za

Rządowy projekt ustawy o in vitro niczego nie poprawia, a utrwala i sankcjonuje zło; klub ZP zagłosuje przeciw jego przyjęciu - zapowiedział w czwartek w Sejmie Jarosław Gowin. Poparcie Ruchu Palikota dla projektu zapowiedział natomiast poseł Jacek Kwiatkowski.

- Nawet jeżeli ten projekt zostanie uchwalony, to wrócimy do tego zagadnienia w przyszłej kadencji, na początku, a nie na sam koniec, nie w klimacie walki przedwyborczej - zapowiedział Gowin.

Jak mówił, jest przeciwny projektowi rządowemu, bo "reprezentuje tylko jedną wrażliwość i to bardzo skrajną, zdecydowanie lewicową".

Lider ZP przekonywał, że zarodek ludzki powinien być w ustawie zdefiniowany jako "istota ludzka", a nie "grupa komórek", jak zapisano w rozpatrywanym projekcie.

Zwrócił też uwagę, że jeżeli przyjąć, że życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia, wówczas zarodek powinien być traktowany tak, jakby był człowiekiem. - Czy człowiekowi można przyznać warunkowe prawo do życia? Otóż takie są konsekwencje rozstrzygnięcia przewidującego tworzenie zarodków nadliczbowych. Te zarodki nadliczbowe będą zamrożone i wykorzystane w przyszłości pod warunkiem, że nie powiodą się wcześniejsze zabiegi. Na tym właśnie polega to warunkowe prawo do istnienia. To jest coś sprzecznego z fundamentami cywilizacji zachodniej - mówił Gowin.

Odnosząc się do przewidzianej w projekcie możliwości stosowania preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej, Gowin ocenił, że przyjęcie takiego rozwiązania oznacza "powrót do wrażliwości moralnej starożytnej Sparty, gdzie niepełnosprawne noworodki były zrzucane ze skały".

- W tym przypadku tą skałą będzie pewnie zlew w klinikach in vitro, do którego będzie się wylewać te arbitralnie uznane za dysfunkcjonalne, niezdolne do samoistnego istnienia ludzkie zarodki - zaznaczył.

Zapowiedział, że m.in. z tych powodów klub ZP "z pełnym przekonaniem" zagłosuje przeciwko projektowi rządowemu. Jednocześnie poinformował, że zdecydował się złożyć do niego poprawki. Chodzi m.in. o dodanie preambuły, w której miałby znaleźć się zapis mówiący, że "ochrona praw do życia ludzkiego na każdym etapie jego rozwoju jest koniecznym warunkiem ochrony godności człowieka".

ZP proponuje też m.in. ograniczenie liczby tworzonych w procedurze in vitro zarodków do dwóch (projekt rządowy mówi o sześciu) - pod warunkiem, że oba będą wszczepione w łono matki. In vitro miałoby też być dostępne tylko dla małżeństw.

Poparcie koła Ruchu Palikota dla projektu zapowiedział poseł tej partii Jacek Kwiatkowski.