ZNP: szkoły nie są przygotowane na przyjęcie niepełnosprawnych uczniów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2010 15:56

Kształcenie integracyjne pomaga dzieciom niepełnosprawnym, ale szkoły ogólnodostępne nie są dobrze przygotowane na ich przyjęcie - ocenia Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Mówił o tym w środę (26 maja) prezes ZNP Sławomir Broniarz. Zaapelował do minister edukacji Katarzyny Hall o przesunięcie terminu wprowadzenia zmian dotyczących kształcenia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, które mają wejść w życie 1 września 2011 r.

– Zaplanowany moment wdrożenia zmian jest przedwczesny – powiedział Broniarz.

Powołał się przy tym na wyniki ponad 30 tys. ankiet wypełnionych przez nauczycieli na prośbę ZNP (za przesunięciem terminu wdrażania reformy jest 78 proc. respondentów), listy protestacyjne rad pedagogicznych ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz raport Najwyższej Izby Kontroli sprzed kilku lat. ZNP chce, by NIK ponownie zbadała sprawę i zapowiada, że zwróci się do Izby z wnioskiem o taką kontrolę.

– Klasy są zbyt liczne, mamy za mało psychologów, pedagogów, logopedów. W poradniach psychologiczno-pedagogicznych czeka się co najmniej dwa miesiące na wizytę, a w skrajnych przypadkach nawet rok – wyjaśniał Broniarz.

Zgodnie z przygotowywanymi przez MEN zmianami, to nauczyciele uczący w szkołach ogólnodostępnych w ramach szkolnych zespołów ds. potrzeb edukacyjnych uczniów będą zobowiązani do zadań, które obecnie wykonują głównie pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych. Oznacza to, że będą musieli m.in. zbadać potrzeby uczniów, opracować plan indywidualnych zajęć edukacyjno-terapeutycznych dla dzieci niepełnosprawnych, a następnie te zajęcia prowadzić.

Reforma zakłada, że do szkół ogólnodostępnych ma trafić jak najwięcej dzieci z upośledzeniem i deficytami, w ramach większej niż dotychczas integracji.

Minister edukacji Katarzyna Hall  oceniła, że termin 1 września 2011 r. jest wystarczający, by szkoły mogły przygotować się na przyjęcie niepełnosprawnych dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum