ZNP: rząd nie ma kompleksowego programu bezpiecznego funkcjonowania oświaty

Autor: oprac. RR • Źródło: znp.edu.pl, PAP30 lipca 2021 18:14

To na rządzie spoczywa konstytucyjny obowiązek przeciwdziałania pandemii, jak również wprowadzenia rozwiązań zapewniających bezpieczny powrót do szkół i placówek oświatowych we wrześniu - wskazuje ZNP.

ZNP rekomenduje zapewnienie dostępu do systemu testów w przypadku pojawienia się ogniska koronawirusa w placówce. FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • W piątek (30 lipca) ZNP opublikował "Opinię i rekomendacje ZNP ws. nowego roku szkolnego w czasie IV fali pandemii"
  • ZNP oczekuje od rządu konkretnych rozwiązań dotyczących całej społeczności oświatowej: uczniów, rodziców i nauczycieli
  • Tymczasem strona rządowa nie przedstawiła dotąd kompleksowego programu dotyczącego bezpiecznego funkcjonowania oświaty w nowym roku szkolnym - alarmują związkowcy

"Oczekujemy od rządu kompleksowego programu bezpiecznego funkcjonowania oświaty w nowym roku szkolnym, konkretnych rozwiązań dotyczących całej społeczności oświatowej: uczniów, rodziców i nauczycieli" – wskazuje Związek Nauczycielstwa Polskiego w dokumencie "Opinię i rekomendacje ZNP ws. nowego roku szkolnego w czasie IV fali pandemii".

Jak zaznaczono w opinii, "Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim zaleca wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza tych, którzy mają bezpośredni kontakt z chorymi oraz dla nauczycieli".

Nauczyciele masowo przystąpili do dobrowolnych szczepień

"Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomina, że nauczyciele masowo przystąpili do dobrowolnych szczepień uruchomionych dla tej grupy zawodowej w lutym br. w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jak informował wówczas rząd, do 3 marca br. na szczepienie zarejestrowało się 590 tys. nauczycieli. Wówczas postulowaliśmy, aby do grupy priorytetowej szczepień zostali włączeni także pracownicy administracji i obsługi w szkołach, przedszkolach, poradniach i placówkach" - czytamy.

W opinii wskazano, że to na rządzie spoczywa konstytucyjny obowiązek przeciwdziałania pandemii, jak również wprowadzenia rozwiązań zapewniających bezpieczny powrót do szkół i placówek oświatowych we wrześniu oraz zapewniających równy dostęp do edukacji dla wszystkich uczniów i uczennic w czasie przewidywanej IV fali epidemii.

"Dotychczas strona rządowa nie przedstawiła kompleksowego programu dotyczącego bezpiecznego funkcjonowania oświaty w nowym roku szkolnym. Czasu na przygotowanie takiego programu jest coraz mniej" - pisze ZNP.

Związek oczekuje od rządu konkretnych rozwiązań

W opinii ZNP czytamy:

związek oczekuje od rządu: konkretnych rozwiązań dotyczących całej społeczności oświatowej, a nie tylko jednej grupy zawodowej, bo w szkole i przedszkolu codziennie spotykają się uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy, finansowego wsparcia samorządów w zapewnieniu bezpiecznej nauki i pracy w placówkach oświatowych w czasie IV fali pandemii, dostosowania podstawy programowej do rzeczywistych potrzeb i możliwości uczniów po roku zdalnej nauki, czyli odchudzenia podstawy programowej.

ZNP wskazuje też na konieczność poprawy dostępu uczniów do pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez m.in. obowiązek zatrudnienia psychologa i pedagoga w każdej szkole, wprowadzenia norm prawnych związanych z pracą zdalną nauczycieli, wyposażenia wszystkich placówek w szybki internet i sprzęt niezbędny do prowadzenia kształcenia na odległość, przyjęcia rozwiązań prawnych umożliwiających dyrektorowi szkoły podjęcie decyzji o wprowadzeniu systemu edukacji zdalnej lub hybrydowej w zależności od sytuacji w placówce.

Rekomendacje ZNP

Związek rekomenduje też zapewnienie szkołom, przedszkolom i placówkom oświaty dostępu do sprawnie działającego systemu testów w przypadku pojawienia się ogniska koronawirusa w placówce oraz prowadzenie stałej i intensywnej kampanii edukacyjnej promującej korzyści wynikające z zaszczepienia się szczególnie w rejonach o niskim wskaźniku wyszczepialności mieszkańców, a także przeciwdziałania dezinformacji ze strony antyszczepionkowców.

"Konieczne jest pilne podjęcie kompleksowych działań, które zminimalizują ryzyko wprowadzenia w nowym roku szkolnym kolejnego tzw. lockdownu w oświacie oraz umożliwią szkołom i placówkom prowadzenie edukacji w trybie stacjonarnym w maksymalnie bezpiecznych warunkach" - podkreślono.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum