ZK OZZL pisze do premiera o dokonaniach Bartosza Arłukowicza

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 18 października 2013 12:30

Zarząd Krajowy OZZL informuje, że wysłał do premiera list zawierający wykaz dokonań Ministerstwa Zdrowia w ciągu ostatnich 2 lat. Pismo ma związek z zapowiadanym przez Donalda Tuska przeglądem resortów.

ZK OZZL pisze do premiera o dokonaniach Bartosza Arłukowicza

W ocenie związku wśród dokonań resortu należy wskazać na znaczny wzrost udziału pacjentów w pokrywaniu kosztów leków, co spowodowane jest niektórymi przepisami wprowadzonej w roku 2012 ustawy o refundacji leków oraz rozporządzeniem MZ w sprawie recept lekarskich oraz na obniżenie jakości świadczeń udzielanych przez szpitale, będące następstwem drastycznych oszczędności wynikających z prób zbilansowania szpitali w celu uniknięcia przekształcenia w spółki handlowe, co przewiduje ustawa o działalności leczniczej.

Kolejne dokonania to postępujące zadłużanie się szpitali będące skutkiem stale zwiększającej się nierównowagi między ilością pieniędzy publicznych przeznaczanych na ochronę zdrowia, a zakresem świadczeń gwarantowanych przez państwo, coraz bardziej utrudniony dostęp chorych do leczenia na skutek administracyjnego limitowania świadczeń refundowanych i tworzenia kolejnych biurokratycznych przeszkód oraz ciągła walka Ministerstwa Zdrowia ze środowiskami medycznymi ("lekceważenie ich stanowisk dotyczących funkcjonowania ochrony zdrowia, przez co marnuje się doświadczenie i energię wielu ludzi i oddala perspektywę naprawy systemu publicznej ochrony zdrowia").

"Swoistym podsumowaniem dokonań resortu zdrowia jest propozycja wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - suplementarnych, czyli ubezpieczeń od niewydolności publicznej służby zdrowia i od kolejek. Oznacza to, iż Ministerstwo Zdrowia uznaje, że utrudniony dostęp do leczenia jest już normalną i trwałą cechą systemu publicznej ochrony zdrowia w naszym kraju" - czytamy w liście OZZL.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum