×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

ZK OZZL apeluje w sprawie zaostrzenia kar wobec lekarzy i wnioskuje o...

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia25 czerwca 2020 12:25

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwraca uwagę, że przepisy Kodeksu Karnego wprowadzone przy okazji uchwalenia ustawy tzw. Tarcza 4.0, budzą niepokój, że zamiarem tych zmian jest zaostrzenie kar wobec lekarzy i innych pracowników medycznych, którzy popełnią błąd medyczny.

ZK OZZL apeluje w sprawie zaostrzenia kar wobec lekarzy i wnioskuje o...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W piśmie z 25 czerwca skierowanym do premiera, ministra zdrowia i ministra sprawiedliwości OZZL zwraca uwagę, że jakkolwiek decydenci przekonywali, że powyższe zmiany nie są skierowane przeciwko lekarzom i innym medykom i że ich intencją nie jest zaostrzenie karania za błędy medyczne, to jednak obawy lekarzy i innych pracowników mogą być o tyle uzasadnione, że kodeks karny nie rozróżnia takiej kategorii czynu zabronionego, jak błąd medyczny i osoby, które go popełnią podlegają tym samym przepisom co np. osoby dokonujące rozboju, pobicia, przemocy.

''Efekt jest taki, że zaostrzając przepisy wobec tych osób, które świadomie i celowo wyrządzają krzywdę innym, niejako ''mimochodem'' zaostrza się też przepisy wobec osób, które śpieszą innym z pomocą - ale zdarzy im się przy tym niesieniu pomocy jakiś niezamierzony błąd. Tłumaczenia przedstawicieli Rządu, że samo zaostrzenie przepisów nie przesądza o zmianie podejścia prokuratury i sądów do błędów lekarskich jest o tyle nie do końca wiarygodne, że opiera się jedynie na domniemaniu, a nie pewności'' - czytamy w piśmie. 

Zdaniem OZZL rozwiązaniem tego problemu może być tylko odrębne potraktowanie przez przepisy, w tym zwłaszcza przepisy kodeksu karnego czynów wynikających z błędów medycznych i ich skutków.

W ocenie związku, rozsądne i konieczne jest odróżnienie działań prowadzonych w dobrej wierze i w dobrych intencjach w celu pomocy innym osobom, przy których dojdzie do błędu skutkującego pogorszeniem stanu zdrowia lub śmiercią człowieka (pacjenta), od działań prowadzonych od początku z zamiarem spowodowania krzywdy drugiemu człowiekowi. Takie wyodrębnienie i oddzielne niezależne potraktowanie obu tych rodzajów działań spowoduje, że zaostrzając przepisy wobec faktycznych ''krzywdzicieli'' nie zaostrzy się ''przy okazji'' kar wobec medyków.

''W związku z powyższym zwracamy się do Panów z apelem o podjęcie pilnych prac ustawodawczych nad stworzeniem odpowiednich przepisów w tym względzie. Ich ostatecznym celem powinno być wprowadzenie w Polsce tzw. systemu ''No Fault'', którego zadaniem ma być przede wszystkim ograniczenie występowania zdarzeń niepożądanych w medycynie. Wnioskujemy o niezwłoczne powołanie odpowiedniego zespołu ekspertów w tej sprawie spośród osób wskazanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Zdrowia i Naczelną Radę Lekarską'' - apeluje OZZL. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze