Z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera w Polsce ok. 45 tys. osób rocznie

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: portalsamorzadowy.pl/Rynek Zdrowia   • 13 lipca 2015 08:58

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju szacuje, że z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera w Polsce ok. 45 tys. osób rocznie. Winę za to ponoszą: przemysł, transport oraz lokalne źródła emisji gazów i pyłów.

Z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera w Polsce ok. 45 tys. osób rocznie
Z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera w Polsce ok. 45 tys. osób rocznie, Fot. Fotolia

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii. Według informacji Europejskiej Agencji Środowiska, aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce aglomeracji, w których zanotowano największą liczbę dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu.

Najgorzej wypada Kraków, w którym limity przekroczone były przez 150 dni, dalej jest Nowy Sącz (126 dni), Gliwice i Zabrze (125 dni), Sosnowiec (124 dni) i Katowice (123 dni). W sektorze przemysłowym emisja zanieczyszczeń systematycznie maleje, choć nie tak szybko, jak byśmy chcieli i jak chce Unia Europejska. Jeszcze gorzej jest w sektorze komunalnym.

Zgodnie z wytycznymi UE, regiony, w których utrzymuje się wysokie zanieczyszczenie atmosfery, mają obowiązek uruchomić programy celem poprawy sytuacji. Obecnie większość z nich zakłada odejście od najtańszego paliwa, jakim jest węgiel i wymianę pieców na gazowe.

Czytaj: www.portalsamorzadowy.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum