Z inicjatywy lekarzy powstał portal dla POZ i specjalistów w opiece koordynowanej
Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej powstał portal dla poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i specjalistów zainteresowanych współpracą w ramach opieki koordynowanej. Tworzy swego rodzaju sieć online osób i podmiotów zaangażowanych w nowy model opieki. Trwają pracę, aby docelowo dostarczał także szablonów umów, zalecenia i wytyczne do pracy w opiece koordynowanej.

- W Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) trwa nabór placówek, które chcą wdrożyć pacjentom opiekę koordynowaną (OK)
- Z myślą o poradniach POZ i specjalistach zainteresowanych współpracą w ramach OK powstał specjalny portal - koordynowana.pl
- Znajdziemy w nim m.in. wykaz przychodni z całej Polski, które wprowadziły już nowy model opieki nad pacjentem, a zarządzający podmiotami wkrótce także szablony umów, zalecenia i wytyczne do pracy w opiece koordynowanej
- - Wyzwań jest bardzo dużo. One są różne w zależności od podmiotu i warunków lokalnych - przyznaje prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej
Ważne zmiany w badaniach na koszt NFZ weszły w życie
Opieka koordynowana w POZ. Powstał specjalny portal - koordynowana.pl
Poradnie POZ od października 2022 roku mogą wdrażać opiekę koordynowaną, która finansowana jest z tzw. budżetu powierzonego, dodatkowej puli pieniędzy przekazywanej placówkom przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Wprowadzenie nowego modelu opieki zakłada, przypomnijmy, koordynację procesu leczenia pacjentów z:
- cukrzycą,
- nadciśnieniem tętniczym,
- niewydolnością serca,
- chorobą niedokrwienną serca,
- migotaniem przedsionków,
- astmą,
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP),
- niedoczynnością tarczycy i guzkami tarczycy.
Poradnie w ramach opieki koordynowanej mogą także realizować szerszy zakres badań diagnostycznych. W praktyce jednak niewiele placówek jest już gotowych objąć pacjentów nową formą opieki. Aby skutecznie ją realizować POZ-y potrzebują wsparcia lekarzy kardiologów, diabetologów, pulmonologów i endokrynologów oraz dietetyków. Na OK składają się bowiem także: konsultacje specjalistyczne, porady edukacyjne oraz dietetyczne.
Dlatego z myślą o przychodniach, które zamierzają przystąpić do programu oraz specjalistach zainteresowanych współpracą w ramach OK powstał specjalny portal - koordynowana.pl
Informację przekazała prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
- Stworzyliśmy portal dla POZ i specjalistów zainteresowanych współpracą w ramach OK. Zapraszamy kardiologów, pulmonologów, alergologów, diabetologów, endokrynologów oraz dietetyków do rejestracji i współpracy - napisała na Twitterze.
Na portalu znajdziemy wykaz przychodni z całej Polski, które wprowadziły już nowy model opieki nad pacjentem. Za jego pośrednictwem przedsiębiorcy mogą zakładać swoje profile i nawiązywać współpracę z poradniami specjalistycznymi. Swoją ofertę współpracy mogą zamieszczać także specjaliści.
Mapa POZ w opiece koordynowanej, szablony umów, zalecenia dla lekarzy
Jak czytamy, portal tworzy sieć online osób i podmiotów zaangażowanych w opiekę koordynowaną. Trwają pracę, aby docelowo dostarczał też gotowych rozwiązań, jak szablony umów, zalecenia i wytyczne do pracy w OK oraz budował ścieżki działania, by ułatwić pracę lekarzom rodzinnym i pozostałym specjalistom.
Przystąpienie do systemu opieki koordynowanej jest, przypomnijmy, dobrowolne. Do końca minionego roku ponad 10 proc. podmiotów złożyło w tej sprawie wnioski do NFZ. Prognozuje się, że do końca tego roku zrobi to już ok. 20 lub 30 proc. placówek POZ w Polsce.
- Wyzwań jest bardzo dużo. One są różne w zależności od podmiotu i warunków lokalnych. Zasadniczo dużym wyzwaniem jest zapewnienie współpracy specjalistów dziedzinowych oraz dietetyków, a także kwestia wsparcia cyfrowego dla modelu opieki koordynowanej - mówiła na początku stycznia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Mastalerz-Migas.
Jak dodała, należy mocniej mobilizować dostawców oprogramowania, żeby programy, na których pracują placówki, były szybciej dostosowywane do wymogów opieki koordynowanej.
- To nie jest tylko kwestia sprawozdawczości, bo na to już większość programów pozwala. Chodzi o zarządzanie ruchem pacjenta, tworzenie indywidualnych planów opieki medycznej. Żeby nie trzeba było tego robić osobno w programie gabinet gov.pl, a w programie, na którym się pracuje na co dzień - tłumaczyła.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)