Z inicjatywy lekarzy powstał portal dla POZ i specjalistów w opiece koordynowanej

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia, koordynowana.pl23 stycznia 2023 13:00

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej powstał portal dla poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i specjalistów zainteresowanych współpracą w ramach opieki koordynowanej. Tworzy swego rodzaju sieć online osób i podmiotów zaangażowanych w nowy model opieki. Trwają pracę, aby docelowo dostarczał także szablonów umów, zalecenia i wytyczne do pracy w opiece koordynowanej.

Z inicjatywy lekarzy powstał portal dla POZ i specjalistów w opiece koordynowanej
Poradnie POZ od października 2022 roku mogą wdrażać opiekę koordynowaną nad pacjentem Fot. Rafał Guz/PAP
 • W Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) trwa nabór placówek, które chcą wdrożyć pacjentom opiekę koordynowaną (OK) 
 • Z myślą o poradniach POZ i specjalistach zainteresowanych współpracą w ramach OK powstał specjalny portal - koordynowana.pl
 • Znajdziemy w nim m.in. wykaz przychodni z całej Polski, które wprowadziły już nowy model opieki nad pacjentem, a zarządzający podmiotami wkrótce także szablony umów, zalecenia i wytyczne do pracy w opiece koordynowanej 
 • - Wyzwań jest bardzo dużo. One są różne w zależności od podmiotu i warunków lokalnych - przyznaje prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej

Opieka koordynowana w POZ. Powstał specjalny portal - koordynowana.pl

Poradnie POZ od października 2022 roku mogą wdrażać opiekę koordynowaną, która finansowana jest z tzw. budżetu powierzonego, dodatkowej puli pieniędzy przekazywanej placówkom przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wprowadzenie nowego modelu opieki zakłada, przypomnijmy, koordynację procesu leczenia pacjentów z:

 • cukrzycą,
 • nadciśnieniem tętniczym,
 • niewydolnością serca,
 • chorobą niedokrwienną serca,
 • migotaniem przedsionków,
 • astmą,
 • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP),
 • niedoczynnością tarczycy i guzkami tarczycy.

Poradnie w ramach opieki koordynowanej mogą także realizować szerszy zakres badań diagnostycznych. W praktyce jednak niewiele placówek jest już gotowych objąć pacjentów nową formą opieki. Aby skutecznie ją realizować POZ-y potrzebują wsparcia lekarzy kardiologów, diabetologów, pulmonologów i endokrynologów oraz dietetyków. Na OK składają się bowiem także: konsultacje specjalistyczne, porady edukacyjne oraz dietetyczne. 

Dlatego z myślą o przychodniach, które zamierzają przystąpić do programu oraz specjalistach zainteresowanych współpracą w ramach OK powstał specjalny portal - koordynowana.pl

Informację przekazała prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. 

- Stworzyliśmy portal dla POZ i specjalistów zainteresowanych współpracą w ramach OK. Zapraszamy kardiologów, pulmonologów, alergologów, diabetologów, endokrynologów oraz dietetyków do rejestracji i współpracy - napisała na Twitterze. 

Na portalu znajdziemy wykaz przychodni z całej Polski, które wprowadziły już nowy model opieki nad pacjentem. Za jego pośrednictwem przedsiębiorcy mogą zakładać swoje profile i nawiązywać współpracę z poradniami specjalistycznymi. Swoją ofertę współpracy mogą zamieszczać także specjaliści. 

koordynowana .jpg
koordynowana .jpg

Mapa POZ w opiece koordynowanej, szablony umów, zalecenia dla lekarzy 

Jak czytamy, portal tworzy sieć online osób i podmiotów zaangażowanych w opiekę koordynowaną. Trwają pracę, aby docelowo dostarczał też gotowych rozwiązań, jak szablony umów, zalecenia i wytyczne do pracy w OK oraz budował ścieżki działania, by ułatwić pracę lekarzom rodzinnym i pozostałym specjalistom. 

Przystąpienie do systemu opieki koordynowanej jest, przypomnijmy, dobrowolne. Do końca minionego roku ponad 10 proc. podmiotów złożyło w tej sprawie wnioski do NFZ. Prognozuje się, że do końca tego roku zrobi to już ok. 20 lub 30 proc. placówek POZ w Polsce. 

- Wyzwań jest bardzo dużo. One są różne w zależności od podmiotu i warunków lokalnych. Zasadniczo dużym wyzwaniem jest zapewnienie współpracy specjalistów dziedzinowych oraz dietetyków, a także kwestia wsparcia cyfrowego dla modelu opieki koordynowanej - mówiła na początku stycznia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Mastalerz-Migas.

Jak dodała, należy mocniej mobilizować dostawców oprogramowania, żeby programy, na których pracują placówki, były szybciej dostosowywane do wymogów opieki koordynowanej.

- To nie jest tylko kwestia sprawozdawczości, bo na to już większość programów pozwala. Chodzi o zarządzanie ruchem pacjenta, tworzenie indywidualnych planów opieki medycznej. Żeby nie trzeba było tego robić osobno w programie gabinet gov.pl, a w programie, na którym się pracuje na co dzień - tłumaczyła. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum