Z higieną mocno na bakier

Autor: Życie Warszawy/Rynek Zdrowia • • 14 października 2010 12:45

Szpital Instytut Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka opracował raport o higienie rąk i otoczeniu Polaków.

Z higieną mocno na bakier

Z okazji światowego Dnia Mycia Rąk, naukowcy ze Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka zapytali w ankiecie ponad sześćset osób ‒ z czego połowę stanowili mieszkańcy Warszawy ‒ o to, jak często myją ręce. Znaczna większość ankietowanych odpowiedziała, że zawsze po wyjściu z toalety.

Następnie badacze z CZD pobrali od ankietowanych próbki z rąk i prawie u wszystkich znaleźli ponad 17 rodzajów niebezpiecznych drobnoustrojów, a wśród nich bakterie kałowe, gronkowca złocistego i grzyby.

‒ Badanie było anonimowe i anonimowe były próbki. Wiedzieliśmy tylko, które należą do kobiet, a które do mężczyzn. Całe badanie wykonaliśmy w ramach realizacji projektu „Przerwij łańcuch infekcji”, zorganizowanej przez Centrum Zdrowia Dziecka i firmę Dettol ‒ powiedziała portalowi rynekzdrowia kierowniczka Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej CZD, docent Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat.

Lekarze anonimowo potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Zdrowia Dziecka, a wniosek jest jeden: za rzadko się myjemy. Jak powiedział Życiu Warszawy jeden z lekarzy: 

‒ Raz konsultowałem pacjentkę z opuchniętą nogą. Poprosiłem, by pokazała też drugą. Pani stwierdziła, że nie zrobi tego, bo jej nie umyła. 

Badacze z CZD sprawdzili także czystość mieszkań oraz często uczęszczanych miejsc publicznych: centrów handlowych, dworców, środków transportu. Najgorzej wypadły wagony, ale wszędzie, w tym w mieszkaniach, wykryto groźne bakterie i drobnoustroje. 

Więcej: Życie Warszawy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum