Z automatu uprawnienia opiekuna medycznego dla medyków z Ukrainy. Lekarze apelują do ministra zdrowia

Autor: oprac. JKB • Źródło: NIL, Rynek Zdrowia15 marca 2022 09:01

Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel skierowany do ministra zdrowia. Zawarto w nim m.in. prośbę o natychmiastowe przyznanie medykom z Ukrainy uprawnień opiekuna medycznego.  Pozwoli to - jak wskazuje samorząd lekarski - na ich zatrudnienie w polskich placówkach do czasu uzyskania uprawnień zawodowych.

Z automatu uprawnienia opiekuna medycznego dla medyków z Ukrainy. Lekarze apelują do ministra zdrowia
Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy zorganizowany w Lubyczy Królewskiej. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • Naczelna Rada Lekarska zwróciła się z apelem do ministra zdrowia
  • Wśród zasygnalizowanych przez NRL problemów są kwestie związane przede wszystkim z niesieniem pomocy uchodźcom z Ukrainy
  • Zdaniem Rady konieczne jest natychmiastowe podjęcie decyzji pozwalających na działanie zgodnie z prawem punktów pomocy medycznej niosących pomoc uchodźcom, a także zorganizowanie gabinetów lekarskich w miejscach największych skupisk uchodźców
  • Oprócz tego NRL domaga się pilnego nadania medykom z Ukrainy uprawnień opiekuna medycznego, by zatrudnić ich w polskich placówkach

Naczelna Rada Lekarska apeluje do ministra zdrowia ws. uchodźców

NRL przyjęła w dniu 11 marca apel skierowany bezpośrednio do ministra zdrowia. Przede wszystkim dotyczy on niesienia pomocy Ukraińcom, ale zgodnie z prawem.

- Naczelna Rada Lekarska zwraca się do Ministra Zdrowia o podjęcie natychmiastowych decyzji umożliwiających zgodne z prawem działanie punktów pomocy medycznej tworzonych przez samorządy i inne instytucje niosące pomoc uchodźcom oraz organizację gabinetów lekarskich zlokalizowanych w miejscach największych skupisk uchodźców – czytamy.

Rada podniosła także, że bardzo ważne jest poszerzenie kompetencji przyszpitalnych poradni pediatrycznych oraz internistycznych "o możliwość leczenia uchodźców i ich dzieci". Jak zwraca uwagę NRL, do tej pory poradnie tego typu udzielały świadczeń tylko w ramach kontroli po pobycie w szpitalu.

NRL chce szybszego nadania uprawnień medykom z Ukrainy

W apelu można przeczytać także, że samorząd lekarski liczy na szybkie przyznanie pracownikom medycznym z Ukrainy uprawnień opiekuna medycznego. Pozwoli to "na zatrudnienie ich jako pracowników medycznych w polskich placówkach ochrony zdrowia do momentu uzyskania przez nich uprawnień zawodowych".

Także natychmiastowego rozwiązania wymaga – zdaniem NRL – sprawa prowadzenia dokumentacji medycznej przez osoby nie znające języka polskiego, a które uzyskały zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce.

- Naczelna Rada Lekarska podkreśla, że w obecnej sytuacji we wskazanych powyżej obszarach nie ma czasu na powoływanie kolejnych zespołów, problemy te wymagają natychmiastowego rozwiązania przez Ministra Zdrowia – podsumowano.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum